wtorek, 13 października 2009

Nowe otwarcie w stosunkach Turcji z Armenią?

W minioną sobotę (10.10.2009r.) w Zurychu Turcja i Armenia podpisały porozumienie o wznowieniu stosunków dyplomatycznych. Zerwane w 1993 roku po konflikcie o Górski Karabach, pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem, który jest bliski etnicznie i politycznie Turcji. Do wielkiego przełomu jeszcze daleko, aczkolwiek sobotnie spotkanie otwiera nowe szanse w dochodzeniu do politycznego porozumienia obu tych państw. Na mocy podpisanego dokumentu ma nastąpić otwarcie granicy, zamkniętej od 16 lat.

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z takiego rozwiązania. Zaznaczając, iż porozumienie nie rozwiązuje najważniejszych kwestii. Wcześniej wspomnianego Górskiego Karabachu, separatystycznej republiki ormiańskiej znajdującej się w granicach Azerbejdżanu. Natomiast rzeź Ormian w Turcji z 1915 roku, którą Armenia chce by uznano ją za ludobójstwo, pozostawia ocenie komisji historycznej. Bez rozwiązania tych spornych tematów, pełnego porozumienia z pewnością nie będzie.

Niemniej jednak sobotnie spotkanie w Zurychu to ważny krok i trzeba ocenić je pozytywnie. Otwarcie granic umożliwi komunikację między mieszkańcami, tym bardziej, że wielu obywateli Armenii pracuje za swoją zachodnią granicą. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych daje szanse na nowe drogi importu gazu i ropy naftowej z regionu morza kaspijskiego, czy Azji Środkowej. Na co w szczególności uwagę powinna zwrócić Unia Europejska gdy mówi o bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz