czwartek, 1 lipca 2010

Wybory do Rady Osiedla Grochów Południowy nierozstrzygnięte.

27 czerwca na Pradze Południe odbyły się wybory do Rad Osiedli. Osobiście byłem zaangażowany w wybory na Grochowie Południowym (więcej inf. TUTAJ). Pomimo dobrego wyniku, który pozwoliłby mi dostanie się do rady, wybory jak na razie nie zostały rozstrzygnięte z uwagi na błędy jakie popełnili w przygotowaniach urzędnicy.
Więcej czytaj na:


Poniżej zamieszczam treść listu jaki skierowałem do władz dzielnicy Praga Południe w tej sprawie oraz odpowiedz jaką otrzymałem od Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Adama Grzegrzółki.

----------------------------------------------------------------------------
W związku z doniesieniami prasowymi o możliwości powtórzenia wyborów do Rady Osiedla Grochów Południowy na skutek błędów jakie popełnili urzędnicy (braku w spisie wyborców ulicy Kakowskiego i błędnego podania nazwiska jednej z kandydatek) zwracam się do władz dzielnicy Praga Południe o podanie informacji jakie kroki planują przedsięwziąć władze dzielnicy w wyżej wymienionej sprawie.

Zwracam się również o wyjaśnienie zmian granic osiedli Dzielnicy Praga Południe. Porównując mapy granic osiedli Dzielnicy w wersji z dnia 31.03.2010r. i z dnia 31.05.2010r. granica osiedla Grochów Południowy i osiedla Gocław została zmieniona [obie mapy z zaznaczonymi na czerwono zmianami poniżej]. Aktualnie widniejąca na stronie Dzielnicy Praga Południe mapa granic datowana jest na 31.05.2010, tj. już po terminie zgłaszania kandydatów do wyborów do poszczególnych rad osiedli. Ulica Kakowskiego należała przed tymi zmianami do obwodu nr 11 na Gocławiu, a nie jak przedstawia to mapa z dnia 31.05.2010r. do okręgu nr 8 na Grochowie Południowym. W związku z powyższym jeśli miałyby się odbyć powtórzone wybory z poprawnym uwzględnieniem ul. Kakowskiego to powinny one dotyczyć Rady Osiedla Gocław, a nie Rady Osiedla Grochów Południowy.
Z poważaniem
Paweł Dąbrowski

---------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz Adama Grzegrzółki (Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe)
Sytuacja wygląda następująco:

Granice osiedla Grochów Południowy oraz Osiedla Gocław nie zmieniły się między 31 marca 2010 a 31 maja 2010. Ulica ks. Kardynała Kakowskiego zawsze była na Grochowie Południowym. Urzędnicy przygotowujący wybory do Rad Osiedli, pomyłkowo, źle zaznaczyli przebieg granicy osiedli. Mapka, na której ul. Kakowskiego jest na osiedlu Gocław jest błędna i sprzeczna z granicami określonymi w Statutach tych Osiedli. Kto i dlaczego popełnił taki błąd jest w tej chwili ustalane (w przygotowaniach wyborów uczestniczyło kilka osób). Niewątpliwie wszyscy winni tego zaniedbania poniosą konsekwencje służbowe (pierwsze, wobec 2 osób już zostały wyciągnięte). Faktem jest, że w wyniku tego błędu, mieszkaniec ul. Kakowskiego, pan Arkadiusz Czak, został zgłoszony jako kandydat do Rady Osiedla Gocław, choć powinien być kandydatem do Rady Osiedla Grochów Południowy. Kiedy wychwycono i poprawiono błąd w podziale Osiedli, nie wychwycono jednocześnie faktu, że jeden z kandydatów został źle "przypisany".

O tym, czy wybory uznać za ważne, czy też nie, zdecyduje Rada Dzielnicy, która zbierze się między 12 a 16 lipca. Procedura jest bowiem następująca:

Wybory zarządza rada dzielnicy i powołuje Dzielnicową Komisję Wyborczą, która je przeprowadza. Po przeprowadzeniu wyborów Dzielnicowa Komisja Wyborcza (w jej skład wchodzi 3 radnych i 2 urzędników) rekomenduje Radzie zatwierdzenie wyborów, lub ich unieważnienie. Decyzję podejmuje Rada Dzielnicy w głosowaniu.

Dlatego do momentu podjęcia decyzji przez Radnych nie można na 100% powiedzieć, czy wybory zostaną uznane za ważne.

Dzielnicowa Komisja Wyborcza zarekomendowała Radzie Dzielnicy zatwierdzenie wyników wyborów w 6 Osiedlach oraz unieważnienie wyników wyborów w Osiedlach Gocław i Grochów Południowy. Dziś w tej sprawie obradował Konwent Rady Dzielnicy (Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i szefowie klubów radnych). Nie jestem jego członkiem i nie znam ustaleń, jednak nie są one wiążące dla radnych.

Argumenty za unieważnieniem wyborów, które przedstawiła Dzielnicowa Komisja Wyborcza są następujące:
Unieważnienie wyborów w Osiedlu Gocław jest (zdaniem DKW) zasadne ponieważ obwieszczenia i karty do głosowania były nieważne, wprowadzające w błąd, jako że było na nich nazwisko kandydata, który nie miał biernego prawa wyborczego w tym Osiedlu. Natomiast unieważnienie wyborów w Osiedlu Grochów Południowy jest, zdaniem DKW, zasadne, ponieważ w wyniku błędu osób przygotowujących wybory uniemożliwiono panu Arkadiuszowi Czak start w wyborach do Rady Osiedla, w granicach którego zamieszkuje.

To są argumenty Komisji. Co zdecydują Radni okaże sie w najbliższych dniach.

Jeśli zdecydują o uznaniu wyborów za nieważne, nowe wybory odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.

Adam Grzegrzółka
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz