środa, 4 listopada 2009

Program społeczno- politycznej aktywizacji młodzieży

      

Program społeczno-politycznej aktywizacji młodzieży z terenu Mazowsza

„Tutaj mieszkamy. Tutaj działamy!”

Program „Tutaj mieszkamy. Tutaj działamy!” jest ciekawą szansą dla młodzieży na zdobycie wiedzy i doświadczenia w realizacji projektów. Od tego roku rozpocznie się jego realizację w trzech gminach na Mazowszu: Piastowie, Płocku i Iłowie. Młode osoby mają w sobie ogromny potencjał, energię oraz chęć do działania. Młodzież jest pełna pasji, talentów i pomysłów, których często nie ma okazji realizować, ze względu na brak wiedzy, odpowiednich środków, a przede wszystkim osób, które by wspierały młodych. Dlatego celem programu jest sprawienie, aby młodzi ludzie chcieli aktywnie włączyć się w życie swoich społeczności lokalnych. Program stwarza im jedyną w swoim rodzaju szansę poczucia odpowiedzialności za społeczność, w której żyją i daje możliwość działania. Dzięki udziałowi w programie jego uczestnicy zostaną wyposażeni w odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do zainicjowania i prowadzenia obywatelskich projektów. Program wesprą wieloletni działacze samorządowi – lokalni liderzy, którzy podzielą się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniami oraz będą opiekunami i mentorami lokalnych projektów prowadzonych przez młodzież.

Realizacja programu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przeprowadzimy szereg interaktywnych warsztatów, na których młodzi uczestnicy dowiedzą się dlaczego warto być świadomym obywatelem, na czym polega idea samorządności, jak zostać liderem w zespole oraz jak zarządzać projektem młodzieżowym. W tym czasie będą mieli również okazję spotkać ciekawych ludzi, wieloletnich praktyków związanych z samorządem, którzy pokażą im, jak mogą wpływać na to, co się dzieje w ich otoczeniu. W drugim etapie, po ukończeniu warsztatów, nowo zdobytą wiedzę i umiejętności młodzież będzie miała szansę wykorzystać w praktyce i wraz z grupą znajomych otrzymać dofinansowanie na realizację młodzieżowego projektu lokalnego.

Cele:

• Zwiększenie aktywności młodzieży w życiu społeczności lokalnej,

• Zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania samorządu oraz zarządzania projektem,

• Wzmocnienie poczucia młodych ludzi, że mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie, że mogą coś zmienić, a ich głos się liczy,

• Zdobycie przez młodzież umiejętności pracy metodą projektową oraz narzędzi umożliwiających podejmowanie przez nich inicjatyw lokalnych,

• Rozwój umiejętności interpersonalnych i społecznych młodzieży poprzez pracę w grupie oraz realizację projektów na rzecz społeczności lokalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz