niedziela, 8 listopada 2009

Obchody 91 rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie.

Miasto st. Warszawa zaprasza w Święto Niepodległości 11 listopada, na inscenizację historyczną „Warszawa wita Komendanta” i defiladę historyczną. Traktem Królewskim przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach, z bronią i w pojazdach w jakie wyposażone było wojsko polskie w latach 1918-45.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych w 91. rocznicę odzyskania niepodległości, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Józefa Piłsudskiego, o godz. 13.10, na scenie (ul. Karasiewicza-Tokarzewskiego przy Krakowskim Przedmieściu) rozpocznie się rekonstrukcja wydarzeń z 1918 roku. Komendant Józef Piłsudski (w tej roli tradycyjnie J. Zakrzeński) odczyta historyczną odezwę do żołnierzy. Następnie w powozie, w towarzystwie świadków tamtych wydarzeń - księcia Zdzisława Lubomirskiego, arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego oraz hrabiego Stanisława Ostrowskiego - wyruszy na czele kolumny rekonstruktorów, którzy przemaszerują Traktem Królewskim. Poprzedzą ich pododdziały współczesnego Wojska Polskiego, policji oraz orkiestra.

Defilada zakończy się w Muzeum Wojska Polskiego, które od godz. 10.00 do 20.00 zaprasza na dzień otwarty i zwiedzanie ekspozycji w ramach przygotowanego specjalnie na obchody 11 listopada projektu pt.:„Dotknij Niepodległości”. Niedaleko muzeum (przed gmachem GPW u zbiegu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich) będzie można oglądać wyposażenie check pointu polskiego wojska z Iraku (więcej: http://www.muzeumwp.pl/).

W defiladzie przejdzie 350 pasjonatów z grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Atrakcją będzie udział zabytkowych pojazdów z okresu 1939-1945.

Ciekawą prezentację będzie miała kolumna Policji Państwowej w historycznych mundurach sprzed 1939 roku W tym roku zobaczymy policjantów konnych, obsługę samochodu pancernego Policji Państwowej, policyjnego motocyklistę na polskim „Sokole”. Udział tej formacji w defiladzie to przypomnienie przypadającej w tym roku 90. rocznicy powstania Policji Państwowej.


Źródło: um.wawrszawa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz