środa, 28 kwietnia 2010

Katyń - ocalić od zapomnienia- 17/18.04.2010r.- Iłów

Akcja – Katyń - ocalić od zapomnienia jest inicjatywą podjętą przez wiele organizacji, w tym przez Burmistrza Radzymina i Stowarzyszenie Parafiada im. św Józefa Kalasancjusza. Stowarzyszeniu przewodniczył tragicznie zmarły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, o. Józef Joniec. Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy. W upamiętnianie Iłowian zamordowanych przez sowieckie KGB włączyło się także społeczeństwo iłowskie.

Koordynatorem i współorganizatorem sadzenia dębów katyńskich było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. W działaniach tych wspierali organizatorów: Proboszcz Parafii M.B. Królowej Polski w Iłowie ks. Krzysztof Borucki i Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego. Uroczystości katyńskie odbywały się w Iłowie w dniach 17 i 18 kwietnia. Tragicznym zrządzeniem losu uroczystości iłowskie zbiegły się z żałobą narodową i pogrzebem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. W pierwszym dniu, uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez J.E. Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Uczestniczyli w niej delegacje ze sztandarami: Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Sochaczewa, Szkoły Podstawowej im Marszałka J. Piłsudskiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II z Iłowa, Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzozowa, Giżyc, Ostrowców i Iłowa, a także delegacja Jednostki Wojskowej z Bielic należącej do 61 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej Kraju, ułani ze Stowarzyszenie Ulanów Grochowskich im. generała J. Dwernickiego, władze Gminy Iłów, rodziny zamordowanych, mieszkańcy Ziemi Iłowskiej. Zgromadzeni na Mszy wysłuchali płomiennej homilii księdza Biskupa, który w swych słowach nawiązał do tragicznych wydarzeń sprzed 70 laty i do tragedii z 10 kwietnia w Smoleńsku. Wymownym w obrzędzie Mszy była także procesja z darami – godło narodowe nieśli ułani, harcerki z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Załuskowa – ziemię katyńską, policjanci – certyfikaty dębów katyńskich, rodziny katyńskie – biało czerwone kwiaty, młodzież książkę i globus, a członkowie Stowarzyszenia i Wspólnoty - chleb i hostię. Po zakończeniu Mszy uczestnicy w procesji przeszli w miejsce, gdzie nastąpiło sadzenie dębów. Upamiętniono śmierć trzech Iłowian. W kwietniu i w maju 1940 roku Sowieci zamordowali strzałem w tył głowy: aspiranta Policji Państwowej Henryka Marciniaka, porucznika Zbysława Kuźniarskiego i podporucznika Antoniego Stańczaka. Podczas sadzenia dębów ks. Biskup Józef Zawitkowski, ks. Proboszcz Krzysztof Borucki, Prezes Stowarzyszenia Andrzej Ciołkowski i przedstawiciele rodzin katyńskich posypali otoczenie dębów ziemią przywiezioną z Katynia przez Komendanta Sochaczewskiego Hufca ZHP Krzysztofa Wasilewskiego. Na zakończenie nastąpiło wręczenie rodzinom zamordowanych kopii certyfikatów Dębów Katyńskich, a społeczności Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie przekazano aktem nadania opiekę nad dębami.

W drugi dniu uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji pomordowanych na Wschodzie. Po niej, krótki wykład p.t. „Golgota Wschodu” wygłosił prof. Cezary Król, historyk, politolog i tłumacz, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, profesor Collegium Civitas w Warszawie, a na zakończenie nastąpiła projekcja filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.
Źródło: www.ilow.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz