piątek, 23 kwietnia 2010

Ś.P. Stefan Melak

Ś.P. Stefan Melak, ur. 13 sierpnia 1946 r. w Warszawie, zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w drodze na uroczystości z okazji 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Człowiek bez reszty oddany Polsce. Poświecenie życia sprawom Ojczyzny uważał za swoją najwyższą powinność. Obrońca pamięci o naszych narodowych bohaterach: powstańcach listopadowych, styczniowych, warszawskich. Nade wszystko walczył jednak o ujawnienie całej prawdy związanej z sowiecką Zbrodnią Katyńską. Patriota najwyższej próby, wychowawca młodzieży.

Uczestnik studenckich demonstracji Marca 1968. Od 1974 r. współzałożyciel (z ks. Prałatem Wacławem Karłowiczem i Księdzem Biskupem Władysławem Miziołkiem) oraz prezes Kręgu Pamięci Narodowej. Organizator prelekcji na tematy zakazane przez władze i pierwszych uroczystości w miejscu bitwy w Olszynce Grochowskiej z 1831 r. [KO. coroczne obchody rocznicy bitwy w okolicach 25 lutego oraz Msze Święte w ostatnią niedzielę listopada upamiętniające wybuch Powstania Listopadowego], w miejscu stracenia Romualda Traugutta 5 sierpnia 1864 r. pod Cytadelą na polu Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie i Radzyminie. W 1979 r. współzałożyciel i prezes Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego; organizator uroczystości w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie 31 lipca 1981 roku odsłonił wykonany w konspiracji przez jego Brata Arkadiusza Melaka pierwszy w Polsce pomnik katyński - po kilku godzinach usunięty po interwencji Ambasady ZSRR.

W latach 1980-1981 członek redakcji niezależnych czasopism: „Niepodległość", „Gazeta Polska", kolporter prasy niezależnej, współpracownik Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Wiceprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego przy Zarządzie Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność", uczestnik I zjazdu Solidarności w Gdańsku. W dniach od 13 grudnia 1981 r. do 24 października 1982 r. internowany w ośrodkach odosobnienia w Warszawie-Białołęce, Jaworzu i Darłówku.

W latach 1982-1989 redaktor i wydawca w niezależnym Wydawnictwie Polskim (m.in. kilkunastu książek, wielu plakatów, ulotek, broszur); organizator pielgrzymek na Jasną Górę, rajdów „szlakami niepodległości", niezależnych wykładów, akcji zbierania podpisów pod listami protestacyjnymi do wszystkich zainteresowanych władz; inwigilowany, wielokrotnie zatrzymywany i bity.

W 1991 r. dostarczył i postawił w Miednoje i Charkowie krzyże upamiętniające pomordowanych Polaków. Inicjator i budowniczy kilkudziesięciu pomników i tablic pamiątkowych ku czci ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, w tym pomnika odsłoniętego wspólnie z płk. Ryszardem Kuklińskim na placu Zamkowym w Warszawie.

Od 2006 r. członek redakcji, publicysta „Gazety Polskiej" i „Naszego Dziennika". Członek Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa, założyciel Stowarzyszenia Olszynka Grochowska, oddany idei budowy Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej KO. ul. Traczy w warszawskiej dzielnicy Rembertów, Aleję tworzy kilkadziesiąt Głazów Pamięci poświęconych Bohaterom Powstania Listopadowego, ale również Papieżowi Janowi Pawłowi II oraz odsłonięty ostatnio poświecony Fryderykowi Chopinowi]. Autor książek i artykułów na temat Zbrodni Katyńskiej, Powstań Listopadowego i Styczniowego.

W 2006 roku Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zaproszony przez Prezydenta, wspólnie z Głową Państwa i pozostałym członkami delegacji oficjalnej wsiadł na pokład samolotu specjalnego wylatującego do Smoleńska w sobotę, 10 kwietnia 2010 r.

Niech spoczywa w pokoju.
Cześć Jego pamięci!

Jakub Melak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz