środa, 24 czerwca 2009

„Drzewo Pamięci”- Katyń

Na mocy decyzji Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z 5 –go marca 1940 roku, Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych (NKWD) zlecił mord ponad 20 tysięcy polskich oficerów, stanowiących elitę narodu. Ofiary zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Smoleńsku, Charkowie. Dopiero po 50 latach (13 kwietnia 1990r.) Michaił Gorbaczow oficjalnie przyznał, iż zbrodni dokonało NKWD…

13-go kwietnia 2008 roku na Cmentarzu Poległych w Radzyminie została zainicjowana ogólnopolska akcja „Katyń- ocalić od zapomnienia”. Pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego oraz abp. SSławoja Leszka Głódzia , rozpoczęto ogólnopolską akcję zasadzenia 21.473 dębów, z których każdy będzie przywoływał pamięć zamordowanego oficera lub policjanta. „Dęby pamięci” sadzone są na terenie całego kraju, tak by na 70-tą rocznicę zbrodni Katyńskiej, przypadającą w kwietniu 2010 roku, każda ofiara została uhonorowana osobnym „pomnikiem”.

Organizatorami akcji „Katyń- ocalić od zapomnienia” są: Burmistrz Zbigniew Piotrowski oraz Rada Miasta i Gminy Radzymin, Ks. Proboszcz Stanisław Kuć i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Radzyminie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Patronatu medialnego udzieliła Rzeczpospolita i TVP Historia.

Prawda o zbrodni Katyńskiej przez dziesięciolecia była skrywana, rodziny ofiar pozbawione informacji o swoich bliskich. Skala tej zbrodni przeciwko ludzkości była niewyobrażalna, trudno zrozumieć okrucieństwo z jakim dokonano mordu oraz przesłanki, które do tej tragedii doprowadziły. Ofiary zasługują na szczególną pamięć oraz szacunek następnych pokoleń. Akcja, zainicjowana w zeszłym roku, ma na celu wyrażenie poszanowania w sposób szczególny. Liczne środowiska, zaangażowanych społecznie, obywateli włączyły się do projektu sadzenia „Dębów Pamięci”. Drzewa maja stanowić świadectwo pamięci o każdym zamordowanym, oznaczone zostaną tabliczką zawierającą imię, nazwisko i stopień wojskowy. W dzisiejszym świecie zdegradowanych wartości, taki wyraz przypomnienia o honorze oraz wolności zasługuje na wyjątkową uwagę.

Inicjatywa skierowana została do wielu środowisk, m.in. samorządów wszystkich szczebli, instytucji, fundacji, stowarzyszeń, parafii, szkół oraz wyższych uczelni. W moim przekonaniu propagowanie tego rodzaju akcji upamiętniających, ma szczególne znaczenie w wychowywaniu przyszłych pokoleń. Jeśli już teraz nie zadbamy, by ogłupiające gry komputerowe, serialowe tasiemce nie wygrywały w konkurencji z aktywnym uczestnictwem w „lekcji historii” to marny los naszego narodu. Młody człowiek jest bogaty doświadczeniem, które samodzielnie zdobędzie, wiedzą, w której pozyskanie osobiście się zaangażuje, dlatego nie można bać się stwarzania mu takich możliwości. Zamiast toczenia sporów o listę obligatoryjnych lektur, warto zastanowić się jak w podobny sposób edukować i kształcić młodzież, dając jej szansę do osobistego odkrywania historii, aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, zaangażowania i obudzonego przez patriotyzm szacunku.

Wyrażam swoje zdanie nie pozostając obojętnym. Jestem bezpośrednio zaangażowany w propagowanie idei „ Dębów Pamięci” wśród lokalnych społeczności. Mam przyjemność aktywnie uczestniczyć w działaniach stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego, które także zostało zaproszone do współpracy przez inicjatorów akcji. Naszym zadaniem jest dotarcie z informacją o przedsięwzięciu do jak najszerszego grona obywateli, kierujemy dziesiątki listów do wójtów, burmistrzów, przewodniczących rad, z zaproszeniem do włączenia się w działania, zachęcających do wsparcia i aktywności.

Nastały spokojne czasy, kiedy Polska może umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej, dbać o relacje z silnymi partnerami, kreować własną politykę i cieszyć się wzrostem gospodarczym. Nie zawsze tak było. Pamiętajmy, zatem o krwi poległych, którzy swe życie oddali za marzenia o lepszych czasach, a dzięki którym historia potoczyła się tak, a nie inaczej.


Więcej informacji o akcji na:

www.parafiada.pl i www.wswm.org.pl

Tekst mojego autorstwa ukazał się na www.mojeopinie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz