sobota, 8 maja 2010

Noc Muzeów 2010 w Warszawie

Już za tydzień, 15 maja, po raz siódmy, Noc Muzeów. Zapraszam do zapoznania się z programem i uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Komunikat UM Warszawa

W sobotę, 15 maja, Warszawa już po raz siódmy zaprasza na Noc Muzeów, w której weźmie udział 158 placówek kulturalnych, a wśród nich nie tylko stołeczne muzea i galerie, ale również Synagoga im. Nożyków, Sejm RP czy Giełda Papierów Wartościowych.
Swoje podwoje otwierają także instytuty narodowe: Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki i Węgierski Instytut Kultury.
W zeszłym roku, mimo deszczowej pogody, akcja zakończyła się wielkim sukcesem: ponad 140 placówek odwiedziło blisko 200 tys. zwiedzających (dane na podstawie deklaracji muzeów i galerii). W tym roku do przedsięwzięcia przyłączyły się kolejne instytucje kulturalne, dzięki czemu oferta jest jeszcze bogatsza.

Bardzo ciekawy program przygotowała m.in. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Instytut Pamięci Narodowej, Biblioteka Uniwersytecka, Fundacja Sztuki Niegłupiej, Muzeum Ordynariatu Polowego czy Centrum Historii Rodziny - Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Wielkim zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie nowo otwarte Muzeum Fryderyka Chopina. Tegoroczna Noc Muzeów nie może się obyć bez niego. Obchodzony obecnie rok naszego wielkiego kompozytora zostanie zaakcentowany m.in. przedstawieniem Teatru Akt na Krakowskim Przedmieściu (godz. 20.00), inscenizacją muzyczno-poetycką w Muzeum Fryderyka Chopina oraz licznymi koncertami.

Podobnie jak w zeszłym roku, co czwarta placówka kulturalna będzie otwarta od godz. 19.00 do 3.00 w nocy. Reszta galerii i muzeów przyjmie gości do godz. 1.00 (szczegóły w znaczniku).

Tradycją Nocy Muzeów w Warszawie jest to, że wstęp do wszystkich muzeów i galerii jest bezpłatny. Nie trzeba będzie płacić także za imprezy i wydarzenia artystyczne. Prawie do wszystkich placówek wejdziemy bez żadnych ograniczeń. Jedynie do Filtrów Warszawskich zostały wprowadzone bezpłatne zaproszenia, które będą rozdawane przez MPWiK od 6 maja.

Podobnie jak w latach ubiegłych także w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie Biuro Promocji Miasta uruchomi bezpłatny transport pomiędzy placówkami kulturalnymi. Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej zostało przygotowanych osiem muzealnych linii autobusowych i jedna zabytkowa linia tramwajowa. Po ulicach Warszawy będą jeździć zabytkowe autobusy i tramwaje. Specjalnie na Noc do stolicy przyjedzie ok. 20 tzw. ogórków (takiego zlotu nie ma nigdzie w Polsce!).

Noc Muzeów to również imprezy towarzyszące. Odbędzie się ponad 40 koncertów, 6 przedstawień, gra miejska i kiermasz wydawnictw muzealnych. Część placówek przygotowała też specjalny program dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na propozycję Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i na Noc Muzeów pojechać na rowerze. Na ul. Próżnej na małej scenie (nad którą zawiśnie neon) oprócz muzyki, prezentowane będzie kino nieme.

Biuro Promocji Miasta na Noc Muzeów w Warszawie przygotuje 50 tys. informatorów (również w języku angielskim), dostępne w muzeach, galeriach oraz punktach informacji turystycznej. Czas oczekiwania w kolejkach do muzeów umili rozdawana z darmo gorąca kawa.

Dzięki współpracy z NaviExpert przygotowana zostanie też specjalna aplikacja komórkowa pomagająca w poruszaniu się pomiędzy muzeami i galeriami.

Nad bezpieczeństwem osób, które 15 maja wezmą udział w Nocy Muzeów będą czuwali stołeczni funkcjonariusze policji. Oprócz patroli umundurowanych na ulicach pojawią się także stołeczni wywiadowcy, którzy będą dbali o to, aby wszyscy, którzy zdecydują się tej nocy na zwiedzanie muzeów czuli się bezpiecznie. Funkcjonariuszy będzie można zobaczyć zarówno w pobliżu palcówek kulturalnych, jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Straż Miejska także, jak co roku będzie zabezpieczać „Noc Muzeów”. W ubiegłym roku tylko do zabezpieczenia rejonu placu Bankowego i placówek kulturalnych skierowano 40 funkcjonariuszy. W tym roku użyte zostaną podobne siły i środki, natomiast wszystkie pozostałe patrole pełniące tej nocy służbę na terenie stolicy będą reagowały na wszelkie negatywne zjawiska.

Program: TUTAJ

Źródło: um.warszawa.pl,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz