wtorek, 8 grudnia 2009

Ciąg dalszy wojny o Afganistan.


Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama ogłosił niedawno decyzję w sprawie zwiększenia kontyngentu wojsk amerykańskich w Afganistanie. Przemawiając w akademii wojskowej w West Point zapowiedział wysłanie dodatkowych 30 tysięcy żołnierzy do tego kraju. Nowi żołnierze mają być wysłani na wojnę w pierwszych miesiącach nowego roku.

W Afganistanie jest aktualnie ok. 2 tysięcy polskich żołnierzy. Od przyszłego roku ma się to zmienić. Po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem prezydent USA uzyskał potwierdzenie zwiększenia liczebnego polskiego kontyngentu. Nowa strategia zakłada kontyngent na poziomie 2600 żołnierzy i dodatkowo 200 w strategicznym obwodzie w kraju. Oznacza to że nasze siły zwiększą się w sumie o 800 żołnierzy. Decyzję tą potwierdził już szef Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdan Klich i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Zdaniem rządu wysłanie dodatkowych wojsk może przyczynić się do skrócenia obecności polskich wojsk w Afganistanie. Jednak wielu ekspertów podkreśla, że wojny tej nie da się wygrać. Głównie ze względu na specyfikę tego regionu świata, determinację ludności go zamieszkującej, czy ukształtowanie terenu sprzyjające partyzantom.

Zapraszam do udziału w ankiecie (po lewej stronie) i komentarz w tej sprawie: Czy Polska powinna dalej angażować się w wojnę w Afganistanie?

Fot: www.wojsko-polskie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz