wtorek, 29 września 2009

"Płocka jesień jazzowa"

W dniu 22 października (czwartek) 2009 roku o godz. 19:30 Mazowiecka Wspólnota Samorządowa zaprasza do Puby Czarny Kot , w Płocku, ul. Stary Rynek 25 na drugi koncert z cyklu Płocka Jesień Jazzowa – czyli na recital trio jazzowego w składzie: Alicja Cech (głos), Armen „Greg” Grigoryan (głos) oraz Jacek Subociałło – fortepian. Usłyszymy najbardziej znane kompozycje z pogranicza jazzu, bluesa i popu „okraszone” szczyptą rock&rolla – a wszystko to w doskonałym wykonaniu oraz w autorskich aranżacjach. Artyści nawiązują do stylu takich wykonawców jak: Frank Sinatra, Tony Benett, Diana Krall czy Manhattan Transfer. Serdecznie zapraszamy!

Alicja, Greg i Jacek grają ze sobą już kilka lat. Uprawiali różne gatunki muzyczne, brali udział w różnych projektach muzycznych, ale to co ich bez wątpienia łączy, to miłość do jazzu. Na uwagę zasługuje nie tylko warsztat muzyków, ale również ich zmysł interpretacyjny. Jest to w zasadniczej mierze zasługa znakomitego pianisty Jacka Subociałło, który legitymuje się dyplomem elitarnego jazzowego wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.
.
Jazz na przestrzeni swojej historii przeszedł istną rewolucję. Z pól bawełny przeniósł się do knajp i tawern stając się ważnym elementem krajobrazu miejskiego. Co jest na wskroś zdumiewające do pewnego momentu rozwijany był przez genialnych samouków, którzy niekiedy metodą prób i błędów – często na rozstrojonych fortepianach- improwizowali proste bluesy i ragtimy. Cechowała ich niespotykana intuicja harmoniczna i ekspresja, które często kompensowały braki warsztatowe. Dziś muzyka jazzowa jest postrzegana jako coś elitarnego – zarezerwowanego dla wąskiego grona odbiorców. Grana jest przeważnie w bardziej kameralnych salach koncertowych. W kontekście socjologicznym – bo i w takim można z powodzeniem spojrzeć na muzykę – jazz jawił się przez długie lata jako muzyka buntu, muzyka segregacji rasowej i kontestacji kulturowej. Leopold Tyrmand (propagator jazzu i jego teoretyk) pisał, że żaden głos nie jest w stanie lepiej wyrazić niedolę człowieka na Sądzie Ostatecznym niż głos murzyńskiej trąbki.
.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Płocka do wzięcia udziału w drugim z cyklu koncertów jazzowych Płockiej Wspólnoty Samorządowej. Czwartkowe spotkanie muzyczne będzie doskonałą okazją do poznania członków i sympatyków Wspólnoty, dyskusji społeczno - politycznych oraz prezentacji najbliższy planów działania Stowarzyszenia na rzecz naszej płockiej społeczności.

Wspólnota mazowiecka w Płocku
09-400 Płock, ul. Al. Jachowicza 40, lok 6,
tel/fax 024/ 364-98-35, e-mail: wspolnota.plock1@wp.pl
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz