niedziela, 27 września 2009

Europejska Akademia Dyplomacji.

Europejska Akademia Dyplomacji
ogłasza nabór studentów
do szóstej edycji rocznego programu
„Akademia Młodych Dyplomatów”

Promocja im. gen. Józefa Becka 2009/2010

Akademia Młodych Dyplomatów (AMD) to program przygotowujący studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów do rekrutacji do polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej oraz instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych.

Studenci rocznego programu AMD mają okazję zapoznać się zarówno z procedurą konkursową obowiązującą w poszczególnych instytucjach, jak i z praktycznym wymiarem pracy w wybranych przez siebie zawodach. Dotychczas program AMD ukończyło ponad 1000 osób. Wśród nich jest wielu obecnych pracowników instytucji Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz innych organizacji międzynarodowych.

W roku akademickim 2009/2010 wykład inauguracyjny wygłosi m. in.b. Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus

Program AMD składa się z comiesięcznych zjazdów odbywających się w Warszawie, w trakcie których studenci kształceni są przez najwybitniejszych polskich i zagranicznych specjalistów z dziedziny stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Dodatkowo stałym elementem programu jest weekendowa sesja wyjazdowa. W roku akademickim 2009/2010 poświęcona będzie ona zagadnieniom związanym z dyplomacją na morzu. W trakcie każdego ze zjazdów organizowane są Dni Narodowe, obejmują one spotkania z ambasadorami akredytowanymi w Polsce i są połączone z degustacją specjałów kuchni narodowych.

Począwszy od roku akademickiego 2009/2010 jeden ze zjazdów składał się będziecałkowicie zzajęć praktycznych, poszerzających wiedzę nabytą w ramach bloków „Laboratorium Dyplomacji” oraz „Sztuka Komunikacji”. Przeprowadzane w małych grupach warsztaty odbywać się będą m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia, w studio telewizyjnym oraz w Sejmie RP.

Po zdaniu egzaminu końcowego oraz spełnieniu warunków zaliczających pracę w ramach wybranej specjalizacji, każdy z absolwentów otrzymuje dyplom ukończenia programu AMD. Na czas trwania programu wszyscy studenci otrzymują skrzynki e-mailowe w domenie diplomats.pl oraz dostęp do ekskluzywnej oferty Biura Karier AMD. Dla najlepszych kandydatów Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego ufundowała pięć stypendiów pokrywających całkowity koszt programu.

Do najważniejszych tematów omawianych w ramach Akademii należą:
» Polska polityka zagraniczna i praca w służbie zagranicznej RP (Akademia Dyplomatyczna PISM)» Praca w polskiej służbie cywilnej (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej)» Kariera w instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych (UE, ONZ, Rada Europy, OECD, MFW)» Protokół dyplomatyczny, savoir-vivre, wystąpienia publiczne» Ekonomizacja polskiej polityki zagranicznej oraz promocja Polski zagranicą» Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa”(Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu)

Wykłady i warsztaty w AMD prowadzą politycy oraz urzędnicy najwyższego szczebla służby zagranicznej i cywilnej, jak również osobowości polskiej kultury, nauki, biznesu i polityki. Część praktyczną prowadzą młodzi pracownicy polskiej służby zagranicznej, służby cywilnej i funkcjonariusze instytucji unijnych.

Wśród dotychczasowych gości i wykładowców Akademii byli m.in. Victor Ashe, profesor Władysław Bartoszewski, Jan Krzysztof Bielecki, profesor Zbigniew Brzeziński, ks. Adam Boniecki, Jacek Czaputowicz, profesor Norman Davies, Mikołaj Dowgielewicz, Grzegorz Dziemidowicz, Marek Goliszewski, profesor Grzegorz W. Kołodko, Paweł Kowal, Jan Kułakowski, Kazimierz Kutz, profesor Stefan Meller (śp.),Alaksandr Milinkiewicz, Zdzisław Najder,Jan Olbrycht,Andrzej Olechowski, Janusz Onyszkiewicz,Witold Orłowski,Robert Picht (śp.),Jarosław Pietras,Janusz Reiter,Jacek Saryusz-Wolski, Prezydent Lech Wałęsa,Witold Waszczykowski,Zbigniew Zaleski jak i wielu ambasadorów oraz innych wyśmienitych gości.
Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o Akademii Młodych Dyplomatów oraz aplikacja zgłoszeniowa na stronie
http://www.diplomats.pl/

Rekrutacja trwa tylko do 31 października 2009 roku

1 komentarz:

  1. Obecnie trwa rekrutacja do VIII edycji Akademii Młodych Dyplomatów

    OdpowiedzUsuń