środa, 28 lipca 2010

66 rocznica Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku o 17:00 w stolicy wybiła godzina „W”. Na terenie okupowanej Warszawy wybuchło powstanie. Głównym celem wystąpienia zbrojnego było wyzwolenie stolicy spod władz niemieckiego okupanta. Siły zbrojne powstańców miały liczebną przewagę nad żołnierzami niemieckimi, niestety większość z polskich żołnierzy nie była odpowiednio uzbrojona. Przewaga uzbrojenia okupantów, którzy dysponowali bronią pancerną, artylerią, lotnictwem, zaważyła na końcowym efekcie tego patriotycznego zrywu, który zakończył się w pierwszych dniach października 1944 roku. Powstanie zakończyło się klęską. Warszawa została jeszcze dotkliwiej zniszczona, zginęło około 170 tys. mieszkańców stolicy.

Powstanie, zważając na bohaterstwo i ofiarność Polaków, było nie do uniknięcia. Polska niejednokrotnie była świadkiem walki o wolność, naszą historię przeplatają liczne powstania, spontaniczne zrywy. W których kierowaliśmy się wyższymi wartościami, przekładając wartości duchowe nad ludzkie.

Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego pragnie złożyć hołd tym wszystkim, którzy nie zważając na własne zdrowie i życie, przystąpili 1 sierpnia 1944 roku do walki zbrojnej z okupantem. Zasłużyli na pamięć następnych pokoleń. Oddając swoje życie przyczynili się do walki o wolną, niepodległą Ojczyznę. Apelujemy o wywieszenie 1 sierpnia flagi narodowej, a o godzinie „W” o chwilę zadumy.
Pamiętajmy o tych którzy myśleli o nas!

Program obchodów 66 rocznicy Powstania Warszawskiego.

2 komentarze:

  1. Program obchodów Powstania Warszawskiego na Pradze Południe na http://pragapld.waw.pl/assets/files/aktualnosci/2010/powst_warszaw_44_2010.xls

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe czy w obchodach rocznicowych wezmie udzial Jan Kulczyk.

    OdpowiedzUsuń