środa, 13 marca 2013

„Kraj odzyskiwany” – nowa książka o samorządności


Demokracja najlepiej udała się Polakom na poziomie wspólnoty lokalnej. Ten  fenomen analizuje książka Mariusza Ambroziaka i Łukasza Perzyny „Kraj odzyskiwany. Ludzie i wydarzenia”. Ukaże się pod koniec marca, wydawcą jest Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. 

Prawie ćwierć wieku po zmianie ustroju trzy czwarte Polaków jest zadowolonych z własnego życia. Ich kraj zmienił się nie do poznania.

„Jak na to, co jeśli chodzi o samorządy i demokrację lokalną można było w latach 90 stworzyć od zera, na pewno udało się nam najlepiej w Europie” – podsumowuje w książce Jerzy Buzek. „Samorządy mają w ręku klucz do prawdziwego rozwoju Polski”.


Pracę samorządowców dobrze ocenia 60 procent Polaków, zaledwie 23 procent równie korzystnie postrzega posłów.

Zaś Jerzy Żelichowski ze Wspólnoty Samorządowej w Sochaczewie precyzuje: „to osiągnięcia sytuują człowieka w lokalnej społeczności. Natomiast w polityce trzeba być spryciarzem”.

Rozmówcami autorów są również prezydencki minister Olgierd Dziekoński oraz liczni samorządowcy i społecznicy – jak Ewa Smuk, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Grzybowie czy Andrzej Ciołkowski ze Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wywiadom towarzyszą analizy oraz wnioski z badań opinii – pokazujące, że pomimo sukcesu polskiej samorządności wciąż mniej niż jedna czwarta obywateli angażuje się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Chociaż samorząd zgodnie z konstytucyjną zasadą tworzą wszyscy mieszkańcy danej miejscowości.

Zapraszamy do nabycia i lektury już wkrótce! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz