czwartek, 8 grudnia 2011

Młodzi Pamiętają – 30 rocznca stanu wojennego

Głównym celem akcji „Młodzi Pamiętają” jest przypomnienie wydarzeń Stanu Wojennego oraz wzbudzenie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, refleksji nad całym okresem PRL. Akcja ma również zwrócić uwagę na problem braku nauczania o najnowszych wydarzeniach historii Polski w trakcie całego procesu edukacji szkolnej. Ułożenie programów historii w szkołach średnich często nie pozwala na poruszenie tematów wykraczających poza okres I Wojny Światowej. Ponadto akcja ”Młodzi Pamiętają” ma promować postawy patriotyczne i idee wolnościowe pośród młodego pokolenia przez pokazywanie sylwetek ludzi, którzy w minionej epoce nie obawiali się ryzykować życiem w imię walki o niepodległą ojczyznę.

Projekt jest realizowany od 2005 roku, we współpracy z licznymi instytucjami publicznymi, takimi jak: Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Promocji m. st. Warszawy. Inscenizacje i rekonstrukcje historyczne przygotowujemy we współpracy z grupą rekonstrukcyjną MO-ZOMO (http://www.milicja.waw.pl/).

Na akcję składają się: inscenizacja starć ZOMO z opozycyjną manifestacją na Placu Zamkowym z udziałem wozów i rekonstruktorów w strojach z epoki Stanu Wojennego, spotkania edukacyjne młodzieży licealnej z członkami opozycji antykomunistycznej w PRL oraz historykami. W bieżącej edycji akcji „Młodzi Pamiętają” zamierzamy przeprowadzić projekt „Debata Młodych: 13 grudnia-mniejsze zło czy zdrada?”, w którym damy młodzieży możliwość wypowiedzenia własnej opinii na temat Stanu Wojennego w formie dyskusji zorganizowanej na kształt debaty oksfordzkiej.

Niewątpliwym atutem akcji jest widowiskowość głównego elementu, czyli inscenizacji na Placu Zamkowym, co w połączeniu z promocją w mediach powala dotrzeć naszemu przekazowi do licznych odbiorców.

13 GRUDNIA 2011 R.
od 11:00, Plac Zamkowy - pokaz zabytkowych pojazdów Milicji Obywatelskiej
18:00, Plac Zamkowy - wielka inscenizacja starć opozycji z ZOMO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz