sobota, 18 lutego 2012

181. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Rady i Zarządy Dzielnic m.st. Warszawy Pragi-Południe oraz Rembertowa zapraszają serdecznie wszystkich mieszkańców na uroczystości związane z obchodami 181. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską.

181 lat temu, 25 lutego 1831 roku, punktualnie o godzinie 10.00 Warszawą wstrząsnął potężny huk. 200 rosyjskich armat ustawionych na pograniczu lasów wawerskich, otworzyło ogień skierowany na polskie pozycje. Nasze pułki liniowe zagrodziły wrogowi drogę do stolicy na polach Grochowa, przed niewielką wsią Wygoda w Olszynce Grochowskiej.


Za bagnami stanęła blisko 80.000 tysięczna, najsilniejsza i najlepiej wyszkolona armia XIX wiecznej Europy. Na przeciw niej, wstępu do Warszawy broniła 43.000 armia Królestwa Polskiego. O determinacji i woli zwycięstwa wśród polskich żołnierzy świadczyło hasło  - pisane w sercach i na sztandarach:  UMRZEĆ lub ZWYCIĘŻYĆ!

W tej jednodniowej bitwie zginęło ponad 20.000 żołnierzy, w tym 7.500 Polaków. W bitwie pod Grochowem  Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich – mianowany przez Sejm i Senat – był generał Książe Michał Radziwiłł.
Faktycznym dowódcą, za zgodą Wodza Naczelnego, był generał Józef Chłopicki. Dywizjami dowodzili: generał Franciszek Żymirski, który poległ na polu bitwy, generał Jan Skrzynecki i  generał Piotr Szembek.  W ostatniej fazie dołączył  z podległymi mu pułkami jazdy generał Tomasz Łubieński.

Bitwa pod Olszynką Grochowską, w dziejach narodowego Powstania Listopadowego była dla Polaków faktycznie wygraną.  Warszawa na długie miesiące pozostała wolna!


Źródło: www.pragapld.waw.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny blog. Będę czytał regularnie.
    Serdecznie pozdrawiam Autora.

    OdpowiedzUsuń