piątek, 28 maja 2010

Tyle otrzymasz, ile dasz!

Przyjaciele, Członkowie Wspólnoty Mazowieckiej!

Rok 2010 to dziwny rok, w którym niemal każdy miesiąc niesie "jakoweś klęski i nadzwyczajne wydarzenia" dla młodej, bo zaledwie 20 letniej, polskiej demokracji. Czyżby Opatrzność doświadczała nas, by wywołać falę refleksji w Narodzie, wśród ludu prostego? Bo klasa polityczna już nie jest do uratowania?! Ledwo opadł nastrój uniesienia i braterskiej miłości, jak pył z ziemi smoleńskiej po katastrofie polskich elit, a już zaczęły się walki o władzę, w starym podłym stylu...
W naszym wspólnotowym rozumieniu, Bóg chce nami mocno potrząsnąć, przerwać naszą codzienną pogoń za mamoną, przerwać naszą wieczną kłótnię i sfary publiczne. To tak, jakby Opatrzność chciała nam powiedzieć: ocknijcie się ludzie! Cieszcie się z tego, co macie!... Bo dzisiaj macie dużo, a jutro możecie nie mieć nic!!! Jedno co Wam pozostanie, to Wasza przeszłość, Wasze czyny! I wtedy okaże się, ile kto był wart... Miarą człowieka jest bowiem jego zdolność do empatii, współczucia innym i wielkość jego wyciągniętej dłoni do biednych i skrzywdzonych przez los.
Niech ta prosta, szczera refleksja towarzyszy nam, zwykłym Polakom - obywatelom, nie politykom - w decyzjach, kształtujących nasze postawy i zachowania w sytuacji zagrożenia dla życia i dobytku naszych przyjaciół, kolegów znajomych i współmieszkańców Polski i naszego rodzimego Mazowsza.

środa, 26 maja 2010

Czy coś na Wyspie zmieniło się w maju? - wykład

Jesteśmy jedynym narodem,
który jednostkę nieinteresującą się
życiem państwa ma nie za bierną,
lecz za bezużyteczną.

(Perykles do Ateńczyków, jakiś czas temu)




Zaproszenie na wykład

Czy coś na Wyspie zmieniło się w maju?
Doświadczenie ustrojowe ostatnich wyborów w W. Brytanii

wygłosi

prof. dr Tom Kaźmierski
Southampton University, GB

Wykład odbędzie się 27 V (czwartek)
w Auli Wydziału Inżynierii Materiałowej
Politechniki Warszawskiej
przy ul. Wołoskiej 141 o godz. 17.00

wtorek, 25 maja 2010

Biuletyn Informacyjny WSWM

Ukazał się pierwszy numer i wydanie specjalne (poświęcone tragedii pod Smoleńskiem) Biuletynu Informacyjnego Wspólnoty Mazowieckiej, który redaguje. Zapraszam do pobrania i lektury.

Biuletyn WSWM wydanie specjalne

poniedziałek, 24 maja 2010

Nowa strona Wspólnoty Mazowieckiej!

Serdecznie zapraszam na nową stronę Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego. Nowa szata graficzna, wiele nowych funkcji. Wejdź na http://www.wswm.org.pl/  i przekonaj się sam! Zapraszam:)

piątek, 21 maja 2010

Niekonwencjonalne złoża gazu w Polsce.

O niekonwencjonalnych złożach gazu jakie miałaby posiadać Polska na swoim terytorium od kilku miesięcy robi się coraz głośniej. Sprawa gazu łupkowego budzi duże emocje i jak to często bywa, zamiast jednoczyć w słusznej sprawie, dzieli polską scenę polityczną, ekspertów. Jedni w wydawaniu koncesji firmom zagranicznym, w szczególności amerykańskim, widzą zdradę narodową, inni wręcz przeciwnie. Dopatrując się w tym szansy dla Polski na eksploatacje złóż dotychczas nie wydobywanych.

Zacznijmy jednak od początku, tj. czym w ogóle są niekonwencjonalne złoża gazu… Unconventional Gas Resources (UGR) to gaz występujący w dwóch postaciach, jako gaz łupkowy (shale gas), który jest „uwięziony” w skałach ilastych i jako gaz zawarty w porach skalnych (tight gas). Z uwagi na technologiczne trudności przy wydobyciu tego typu gazu jeszcze do niedawna mało kto się nim interesował. Jego eksploatacja była po prostu ekonomicznie nieopłacalna. Zdecydowanie łatwiejszym i tańszym w wydobyciu były złoża gazu konwencjonalnego.

czwartek, 20 maja 2010

Święto Saskiej Kępy 22 maja 2010r.

Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe serdecznie zapraszają na Święto Saskiej Kępy, które odbędzie się 22 maja 2010r.

To wspaniałe święto już na stałe wpisało się w harmonogram kulturalno-artystycznych imprez Pragi-Południe i jest wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców prawobrzeżnej części stolicy, ale także wszystkich warszawiaków i turystów.

Każdego roku Święto Saskiej Kępy ma inny motyw przewodni. Tym razem zdecydowano, że będzie to JAZZ.

Impreza rozpocznie się o godzinie 13.30 u zbiegu ulic Walecznych i Francuskiej, później przeniesie się na scenę przy ulicy Obrońców.

Prowadzącymi będą: znakomita i bardzo lubiana aktorka - Laura Łącz oraz Paweł Sztompke - dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.

Jak zwykle zaplanowano wiele atrakcji, poczynając od koncertów i wystaw, poprzez pokazy taneczne w wykonaniu Mistrzów Polski Formacji Latynoamerykańskich ,,Kamion Dance'' Piotra Galińskiego.

Zwieńczeniem imprezy będzie Koncert Galowy, podczas którego wystąpią między innymi Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Ewa Bem oraz Jacek Namysłowski.

środa, 19 maja 2010

Pomoc dla powodzian!

Caritas Polska apeluje o pomoc finansową dla powodzian. Od dziś do 25 maja można wysyłać sms-a charytatywnego o treści „Pomagam” na numer 72 052 (2,44 zł z VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie pomocy doraźnej.

Ofiary można również przesyłać na konto:

Caritas Polska,
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9,
01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Powódź Południe”
Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na pomoc dla poszkodowanych w powodzi. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

Źródło: www.caritas.pl

wtorek, 18 maja 2010

FOO "Wtorki na Smolnej"- Czesław Bielecki

Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Wtorki na Smolnej", które odbędzie się we wtorek 25 maja 2010 r. o godz. 19.00, w biurze FOO przy ul. Smolnej 18/3.

Gościem spotkania będzie Czesław Bielecki - architekt, publicysta, polityk - działacz opozycji w PRL, poseł na sejm.

Z naszym gościem będziemy rozmawiać między innymi o artykule "Nas jest więcej", którego nasz gość jest autorem - nasjestwiecej.pl.

Czesław Bielecki - działał w opozycji demokratycznej, był uczestnikiem wydarzeń marca '68, należał do Solidarności, działał w podziemnych wydawnictwach. Był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy oraz rządu Jana Olszewskiego. Jako poseł na sejm III kadencji z ramienia AWS był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Współzałożyciel partii Ruch Stu, autor wielu publikacji i książek. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Wtorki na Smolnej" to cykl spotkań Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska. Co dwa tygodnie spotykamy się w biurze FOO, aby porozmawiać z ciekawym gościem, obejrzeć film, czy podyskutować. Celem projektu jest nie tylko zdobywanie i wymiana wiedzy, ale także integracja osób związanych z Fundacją.

sobota, 15 maja 2010

Palenie papierosów w miejscach publicznych- wyniki ankiety

Palenie papierosów w miejscach publicznych- problematyka

Nowelizacją ustawy antynikotynowej została zaakceptowana przez parlament. Zakłada ona m.in. konieczność wydzielenia pomieszczenia dla palących w lokalach z co najmniej dwoma pomieszczeniami. W lokalach z jednym pomieszczeniem lub mniejszym niż 100 m kw. Będzie mogła powstać gdzieś w pobliżu albo np. w piwnicy. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta.

Zaostrzające się przepisy antynikotynowe to światowy trend. We wszystkich krajach UE obowiązuje - w różnym zakresie - zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Pierwszym krajem, który wprowadził, w marcu 2004 roku, całkowity zakaz palenia w pubach, barach i restauracjach, była Irlandia. W jej ślady poszły Malta oraz Włochy. Zakazy palenia w lokalach gastronomicznych wprowadzono również w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Holandii oraz Niemczech.

Zapraszam do zapoznania się z wynikami ankiety.

czwartek, 13 maja 2010

Konwencja samorządowa WSWM w Płocku- relacja

Zarząd Oddziału Płockiego Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego zorganizował 8 maja 2010 r. w siedzibie Miejskiego Centrum ds. Współpracy Organizacji Pozarządowych w Płocku Północnomazowiecką Konwencję Samorządową.

Celem Konwencji było podsumowanie 20-lecia samorządu w suwerennej Polsce a także odniesienie się do rozwiązań z przeszłości, problemów teraźniejszości i wyzwań przyszłości na drodze do samorządnej Rzeczypospolitej.

W spotkaniu udział wzięli: grono wieloletnich praktyków działalności publicznej, samorządowcy z regionu w tym goście specjalni- radni I-szej kadencji Rady Miasta Płocka w latach 1990-1994, młodzi uczestnicy programu społecznego Wspólnoty Samorządowej „Tutaj mieszkamy, tutaj działamy” oraz sympatycy Wspólnoty Samorządowej.

Obrady konwencji rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Uczestników konwencji przywitał pan Mariusz Ambroziak, V-ce Przezes Wspólnoty Samorządowej, poseł na Sejm III kadencji, działacz na rzecz rozwoju regionu płockiego. W swoim wystąpieniu przedstawił podejmowane przez Wspólnotę działania i inicjatywy pobudzające aktywność środowisk lokalnych w tym takie projekty jak:

wtorek, 11 maja 2010

Czy jesteś za budową elektrowni jądrowej?- wyniki ankiety!

Poniżej prezentuje wyniki ankiety która została przeprowadzona na moim blog. Czy jesteś za budową elektrowni jądrowej?


Tak, powinna powstać w Polsce.- 66%
Tak, ale nie w mojej okolicy.- 14%
Tak, ale zagranicą.- 4%
Nie, istnieją alternatywne źródła energii.- 14%
Nie mam zdania.- 0%

Polecam moje artykuły w tej kategorii:
W sprawie elektrowni jądrowej w Polsce pytań kilka.
Dlaczego energetyka jądrowa?
Polska atomowa.
Atomowe plany Polski.

poniedziałek, 10 maja 2010

Na kogo oddasz swój głos w wyborach prezydenckich?- ankieta.

Już 20 czerwca 2010r. wybory prezydenckie. 10 kandydatów złożyło w Państwowej Komisji Wyborczej minimum 100 tys. podpisów poparcia, wymaganych do zarejestrowania.

Są nimi:

Andrzej Lepper
Andrzej Olechowski
Bogusław Ziętek
Bronisław Komorowski
Grzegorz Napieralski
Janusz Korwin-Mikke
Jarosław Kaczyński
Kornel Morawiecki
Marek Jurek
Waldemar Pawlak

Zapraszam do udziału w ankiecie Na kogo oddasz swój głos w wyborach prezydenckich? (po lewej stronie bloga). Sonda aktywna do 18 czerwca.

niedziela, 9 maja 2010

Ruch 10 kwietnia


Zachęcam do podpisania się pod apelem wystosowanym przez
Ruch 10 Kwietnia.

Tragedia w Smoleńsku miała wymiar bezprecedensowy w historii Rzeczpospolitej. Zginął w niej Pierwszy Obywatel naszego kraju oraz kilkadziesiąt osób, pełniących kluczowe funkcje w państwie polskim.
Dotychczasowy przebieg śledztwa budzi poważne wątpliwości, czy polskie władze wykorzystały wszystkie możliwości, aby rzetelnie wyjaśnić przyczyny i przebieg katastrofy prezydenckiego TU 154. Większość dowodów, w tym czarne skrzynki, pozostaje wciąż w rękach Rosjan. Polscy prokuratorzy oraz śledczy odgrywają w tym najważniejszym od czasów katastrofy w Gibraltarze śledztwie rolę drugorzędną. Głęboki niepokój budzi także bierna postawa i niedoinformowanie polskiego rządu, czego przykładem jest skandaliczny stan miejsca katastrofy, gdzie do dziś są odnajdywane rzeczy osobiste poległych oraz szczątki samolotu, mogące stanowić dowody w prowadzonym śledztwie. Nie wiemy także, jak wiele tajnych danych z polskich urządzeń elektronicznych, ocalałych w katastrofie, mogło zostać skopiowanych.

Takie zaniedbania mogą budzić poważne obawy o stan bezpieczeństwa naszego państwa. Rodzą się także podejrzenia, że prawdziwe przyczyny tragedii nigdy nie zostaną ujawnione.

Jako obywatele Rzeczpospolitej, w poczuciu odpowiedzialności za Państwo Polskie zachęcamy do podpisania listu Pana Jacka Trznadla apelującego o pełne wyjaśnienie okoliczności katastrofy prezydenckiego TU 154.

List Jacka Trznadla

Przejdz do apelu Do Prezesa Rady Ministrów RP

sobota, 8 maja 2010

Noc Muzeów 2010 w Warszawie

Już za tydzień, 15 maja, po raz siódmy, Noc Muzeów. Zapraszam do zapoznania się z programem i uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Komunikat UM Warszawa

W sobotę, 15 maja, Warszawa już po raz siódmy zaprasza na Noc Muzeów, w której weźmie udział 158 placówek kulturalnych, a wśród nich nie tylko stołeczne muzea i galerie, ale również Synagoga im. Nożyków, Sejm RP czy Giełda Papierów Wartościowych.
Swoje podwoje otwierają także instytuty narodowe: Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki i Węgierski Instytut Kultury.
W zeszłym roku, mimo deszczowej pogody, akcja zakończyła się wielkim sukcesem: ponad 140 placówek odwiedziło blisko 200 tys. zwiedzających (dane na podstawie deklaracji muzeów i galerii). W tym roku do przedsięwzięcia przyłączyły się kolejne instytucje kulturalne, dzięki czemu oferta jest jeszcze bogatsza.

czwartek, 6 maja 2010

Do przyjaciół Moskali!

Tak pisał w XIX wieku Adam Mickiewicz, żeby pokazać, że Polacy nie do Rosjan mają pretensje, ale do ich zaborczych władców. Dzisiaj z listem/posłaniem o tym tytule zwracają się intelektualiści polscy. A co my, zwykli Polacy, możemy powiedzieć i zrobić, dla naszej lepszej przyszłości?!...

Naszym zdaniem, Polacy nigdy nie żywili nienawiści do Rosjan, choć często walczyli z wojskami rosyjskimi, głównie na ziemiach polskich, podczas rosyjskich zaborów lub z władzami Polski Ludowej, namaszczonymi przez ZSRR, w latach powojennych.

Rosjanie byli jednak przez całe dziesięciolecia przekonywani przez polityków sowieckich, że Polacy piastują w sercach pamięć o swoich bohaterach, głównie o sybirakach i polskich elitach zamordowanych w Katyniu, tylko po to, by utrwalać w swojej narodowej pamięci nienawiść do Rosjan.

środa, 5 maja 2010

Apel do Kandydatów na Urząd Prezydenta RP o referendum o JOW

Zachęcam do podpisania apelu do Kandydatów na Urząd Prezydenta RP o referendum o JOW. Informacje otrzymane od Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW zamieszczam poniżej.

Katastrofa pod Smoleńskiem pociąga za sobą wiele zmian w składzie, sytuacji i działaniu elity politycznej Polski. Zmiany te, wymuszone przez dramatyczną sytuację, niekoniecznie muszą być korzystne dla kraju. Przyspieszone wybory prezydenckie, dojście do władzy wielu osób mało znanych i nieposiadających poparcia społecznego w szczególny sposób kierują naszą uwagę na sposób wyłaniania elit politycznych, a więc na ordynacje wyborcze. W ten sposób Przesłanie Konferencji w Suchej Beskidzkiej staje się jeszcze bardziej aktualne.

Zwracamy się z apelem o złożenie swego podpisu pod tym dokumentem: http://apel.jow.pl/. Niech jak najwięcej obywateli wyrazi w ten sposób swoje poparcie dla naszego domagania się referendum w sprawie ordynacji wyborczej do Sejmu. Zebrane podpisy przekażemy na początku oficjalnej kampanii wyborczej Kandydatom na Urząd Prezydenta RP.

Andrzej Pająk, starosta Suski
Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa
Marian Dzięcioł, burmistrz Łochowa
Waldemar Tkaczyk, wójt Kościerzyny
Jerzy Przystawa, prezes Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „JOW”.

sobota, 1 maja 2010

Pamiętaj o fladze!

2 maj- dzień flagi państwowej,
3 maj- Święto Konstytucji 3 Maja
Pamiętajmy w tych dniach wywiesić flagę!