czwartek, 23 grudnia 2010

Boże Narodzenie

Z okazji
Świąt Bożego Narodzenia
pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia
zdrowych i spokojnych Świąt.

Niech każdy z nas spędzi je z najbliższymi,
a nowy 2011 rok obfituje w same sukcesy
w życiu prywatnym, zawodowym i samorządowym.

Paweł Dąbrowski

wtorek, 21 grudnia 2010

Wirtualne biuro poselskie


fot. gover

Poniżej zamieszczam mój krótki komentarz do artykułu który ukazał się na portalu gover.pl dotyczący pomysłu wirtualnych biur poselskich, gdzie wyborcy na bieżąco będą mogli podpowiadać posłom, czym i jak powinni się zająć. Artykuł dostępny na http://www.gover.pl/news/szczegoly/guid/wirtualne-biuro-poselskie  

Uważam, że jest dobry pomysł, ale sam pomysł nie wystarczy. Trzeba jego odpowiedniej realizacji i ciągłej nad nim pracy. Tak by nie skończyło się tylko i wyłącznie na wypełnieniu formularza, a dana sprawa jak nie była załatwiona tak dalej nie będzie załatwiona.

Na chwilę obecną traktuję ten pomysł jako zagrywka pod publikę, by pokazać, że zależy nam na opiniach obywateli, by mieli gdzie się pożalić, a oszczędzili sobie czasu na inne formy aktywności, nie „marnowali” swojego i polityków czasu.

Jeśli chodzi o jawność danych wnioskodawcy, to jestem zdania, że powinny być one jawne. Z jednej strony w jakimś stopniu ograniczy to zaśmiecanie strony, a z drugiej nabierze bardziej formalnego charakteru. Co miejmy nadzieje, skłoni polityków do pochylenia się nad sprawą, jeśli zobaczą, że pod danym wnioskiem podpisało się kilkadziesiąt konkretnych osób.

poniedziałek, 20 grudnia 2010

Czy Polska Jest Najważniejsza?

Powstająca partia Joanny Kluzik-Rostkowskiej Polska Jest Najważniejsza (PJN) przypomina mi partię Polska Plus. Inni ludzie, ale „ojciec” ten sam.

Mniej więcej po półtora roku Ruch Obywatelski „Polska XXI” przekształcił się w partię o nazwie Polska Plus. Emocji, szumnych zapowiedzi było wiele, ale zabrakło większego pomysłu na stworzenie realnej alternatywy wobec wiodących prym w parlamencie partii. A może bardziej to zabrakło pieniędzy, bez których walka z „wielkimi” jest wręcz niemożliwa. Partie parlamentarne dzięki dofinansowaniu z budżetu nie muszą się martwić o gromadzenie funduszy na kampanię czy prowadzenie swojej działalności. „Nowi” muszą sobie radzić już sami. Tak więc żywot Polski Plus nie był długi, już po niecałych 9 miesiącach ugrupowanie podjęło decyzję o wejściu w skład… Prawa i Sprawiedliwości. „Grzechy” wywrotowcom na pewno nie zostały zapomniane, ale wiadomo, każdemu zdarza się zabłądzić.

piątek, 17 grudnia 2010

7 numer Biuletynu Informacyjnego


Zapraszam do lektury 7 numeru Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa. W numerze podsumowanie, wyniki wyborów samorządowych i oczywiście życzenia świąteczne:)


wtorek, 7 grudnia 2010

„Grupowe” zwolnienia w budżetówce

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011 – 2013 to część planu konsolidacji finansów publicznych. Rząd Donalda Tuska „odchudzając” budżetówkę liczy na duże oszczędności i społeczną aprobatę. Faktem jest, że zatrudnienie w sferze finansów publicznych jest przerośnięte, jednak większym problemem wydaje się brak efektywności polskich urzędów i innych jednostek budżetowych. Do tej kwestii ustawa bezpośrednio nie odnosi się w żadnym artykule.

W piątek, 3.12, Sejm przyjął rządowy projekt ustawy dotyczącej ograniczania zatrudnienia w sferze budżetowej. Akt prawny wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2011 roku. Czas na redukcję zatrudnienia w administracji przewidziany przepisami to 1 rok.

poniedziałek, 6 grudnia 2010

II tura wyborów samorządowych - wyniki

Kandydaci popierani przez KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa którzy wygrali w II turze wyborów samorządowych:



- gmina Tłuszcz: Bednarczyk Paweł Marcin 70,46%,
- gmina Ożarów Mazowiecki: Paweł Kanclerz 66,00%,
- gmina Raciąż: Sadowski Janusz Kazimierz 63,58%,
- gmina Dąbrówka: Bulik Tadeusz 63,43%,
- gmina Strachówka: Orzechowski Piotr 56,31%,
- gmina Bodzanów: Pietrzak Grażyna 55,83%,
- m. Zielonka: Dudzik Piotr Grzegorz 55,13%,
- m. Marki: Janusz Wierczyński 51,39%,
- gmina Łomianki: Dąbrowski Tomasz Henryk 50,66%,

czwartek, 25 listopada 2010

Wyniki KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa

W imieniu KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa, pragniemy serdecznie podziękować za udział w Wyborach Samorządowych 2010. Chcielibyśmy przekazać wyrazy uznania i wdzięczności za trud i zaangażowanie jaki został włożony przez kandydatów i osoby współpracujące.
Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Wierzymy, że Państwa praca zostanie doceniona przez społeczność lokalną oraz przyczyni się do jeszcze większych sukcesów w następnych latach.

Wspólna praca zaowocowała bardzo dobrymi wynikami w wielu powiatach i gminach, m.in.:

środa, 24 listopada 2010

Po wyborach…

Wybory samorządowe do rady dzielnicy Praga Południe dobiegły końca. Radnym nie zostałem, ale udało mi się osiągnąć naprawdę dobry wynik, który bardzo mnie cieszy:) Poparły mnie 374 osoby, co jest najlepszym wynikiem w dzielnicy w komitecie z którego startowałem.

KWW Warszawska Wspólnota Samorządowa na Pradze Południe uzyskała poparcie 4,40% (2877 głosów). Do przekroczenia progu wyborczego (5%) zabrakło niewiele.


Dziękuję wszystkim którzy zaangażowali się w moja kampanię wyborczą, bez was nie osiągnąłbym takiego wyniku:) Dziękuję za wspólne rozdawanie ulotek, wysyłanie wiadomości, przekazywanie informacji o moim starcie wśród znajomych, poświecony czas:)

Wynik który uzyskałem utwierdził mnie w przekonaniu, że jest duża szansa na odpartyjnienie naszego lokalnego samorządu i zmobilizuje do dalszej ciężkiej pracy. Tak by odpowiednio przygotować się do następnych wyborów i z silna grupą osiągnąć sukces:)

Jeszcze raz dziękuję za bezpośrednie zaangażowanie się w kampanię i za każdy z 374 głosów:)

Pozdrawiam,
Paweł Dąbrowski

piątek, 19 listopada 2010

Na chwilę przed ciszą wyborczą:)


Do rozpoczęcia ciszy wyborczej pozostały nieco ponad 3 godziny… w związku z tym przed wyborami już ostatni raz zwracam się z prośbą o poparcie mnie na Grochowie, poprzez postawienie krzyżyka na karcie do głosowania przy moim nazwisku w niedziele:) Cieszę się, że dzięki wyborom odświeżyłem stare znajomości i usłyszałem wiele tak miłych słów:)

Ps. po lewej stronie ostatnia fotka ze sztabu wyborczego:)

W wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego polecam głosować na KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa, lista nr 14:) www.krajowa.org

Byłem w TVN24:)

Byłe w TVN24 w programie Polska i Świat. Zobaczcie, od 39 sek.:)

środa, 17 listopada 2010

Wspólnota łączy Warszawę!

Pod tym hasłem w piątek 19 listopada 2010 r. samorządowcy m.in. z Krajowej Wspólnoty Samorządowej przemaszerują spod Kolumny Zygmunta na Most Śląsko-Dąbrowski. Udział w przemarszu wezmą również inne Wspólnoty lokalne, takie jak Warszawska Wspólnota Samorządowa i Praska Wspólnota Samorządowa.

wtorek, 16 listopada 2010

Akcja „Szembeka” :)

Już dzisiaj ciąg dalszy kampanii wyborczej. Zapraszam do spotkania przy bazarku Szembeka, ul. Zamieniecka 90. Będę tam ze sztabem od godz. 17:30:)
We wtorek znajdziecie mnie tutaj http://mapa.targeo.pl/CH_Szembeka,0,643499,488140
Zapraszam:)

Czytaj o mnie na MamPrawoWiedzieć.pl

Zapraszam do odwiedzenia portalu MamPrawoWiedziec.pl i zapoznania się z wypełnionym przeze mnie kwestionariuszem. Odpowiadam w nim na wiele pytań związanych z Pragą Południe, moim startem w wyborach do rady dzielnicy. M.in. odpowiadam na pytania: dlaczego startuje, jakie działania zamierzam podjąć na rzecz mieszkańców, jakie są moim zdaniem, mocne atuty dzielnicy, a jakie istnieją zagrożenia…

Kwestionariusz jest dość obszerny i do tej pory wypełniło go z Pragi Południe zaledwie kilku kandydatów, chyba nikt aż tak obszernie jak ja:) Osobiście zdecydowałem się go wypełnić by móc w ten sposób zaprezentować swoje poglądy i wizję Pragi Południe wyborcom.


poniedziałek, 15 listopada 2010

Prezentacja wyborcza.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej prezentacji wyborczej, wzbogaconej o zdjęcia z mojej działalności:)


niedziela, 14 listopada 2010

Kampania wyborcza... Akcja "Ostrobramska" :)

Kampania wyborcza nabiera tempa. Dzisiaj zachęcałem do poparcia mojej kandydatury przy Ostrobramskiej. Cieszą mnie niezmiernie miłe słowa które usłyszałem od mieszkańców:) Utwierdzają mnie one w przekonaniu, że jest więcej ludzi którzy mają dość partii w samorządzie, mają podobne zdanie jak ja. Dziękuję Kasi, Magdzie i Marcie za pomoc:)


sobota, 13 listopada 2010

Akcja "Ostrobramska":)

Osoby chętne do pomocy w kampanii wyborczej zapraszam jutro o godz 10:30 na ul. Ostrobramską 72:) dla każdego obecnego przygotowałem po małym prezencie:) Znajdziecie mnie tutaj
http://www.zumi.pl/namapie.html?Submit=Szukaj&qt=&loc=warszawa%2C+ostrobramska+72
Zapraszam:)

czwartek, 11 listopada 2010

Flagi na Święto Odzyskania Niepodległości

W Święto Odzyskania Niepodległości spacerując po ulicach Grochowa rozdawałem flagi Polski zachęcając do ich wywieszania i wsparcia w wyborach 21 listopada:)

wtorek, 9 listopada 2010

Nowa energia dla Grochowa - program wyborczy


PROGRAM WYBORCZY

Nowa energia dla Grochowa

21-go listopada wybierzemy członków samorządów terytorialnych. Uważam, że warto swój głos oddać na komitety wyborcze wyborców – kandydatów na radnych, którzy znają lokalne potrzeby, nie są członkami partyjnych struktur, a mieszkańcami zaangażowanymi w sprawy osiedla, dzielnicy.

Jako radny będę dbał o nasze wspólne interesy. Niezależność daje mi możliwość nieskrępowanego działania i gwarantuje bezpośrednią odpowiedzialność przed wyborcami, a nie przed kierownictwem partii.

Bezpieczeństwo, modernizacja i rozwój to priorytety mojej kadencji w Radzie Dzielnicy. Praga Południe stanie się wizytówką prawobrzeżnej Warszawy, już dziś zasługuje na więcej!

Organy Samorządu Terytorialnego zajmują się dużymi inwestycjami w ramach dzielnic, takimi jak rewitalizacja parku Znicza, parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej czy stworzenie lokalnego ośrodka rekreacji nad gocławskim jeziorkiem Balaton. Radnym nie są obce także sprawy pozornie mniejszej wagi, a równie ważne dla mieszkańców dzielnicy, takie jak naprawa chodników, jezdni, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, czystości na ulicach.

Ubiegam się o mandat radnego dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Przed wyborcami będę odpowiedzialny zarówno za wspieranie tych dużych inwestycji, zwiększających atrakcyjność dzielnicy, jak i rozwiązywanie pomniejszych problemów, które w codziennym życiu Prażan są równie istotne.

poniedziałek, 8 listopada 2010

Spot wyborczy KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa

Ulotka wyborcza

Z przyjemnością pragnę zaprezentować moją ulotkę wyborczą. Przypomnę, że będę ubiegał się o mandat radnego dzielnicy Praga Południe w Warszawie z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Warszawska Wspólnota Samorządowa (lista nr 34). Startuję z pierwszego miejsca w okręgu nr 2 (Grochów Południowy). Zapraszam do współpracy!

niedziela, 7 listopada 2010

Instrukcja wyborcza – jak głosować…


Poniżej zamieszczam instrukcję wyborczą. W skrócie odpowiedzi na podstawowe pytania, jak głosować do rady gminy, rady powiatu, rady sejmiku województwa i w wyborach bezpośrednich na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Odpowiedzi te z pewnością będą przydatne 21 listopada gdy udamy się do lokali wyborczych:)

Jak oddać ważny głos
W lokalu dostaniesz cztery karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Na każdej z kart do głosowania zawsze jest umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.

sobota, 6 listopada 2010

Spoty reklamowe KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa w RDC i TVP Warszawa

Zapraszam do słuchania spotów reklamowych KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa w Radiu dla Ciebie i oglądania w TVP Warszawa. Harmonogram spotów poniżej:)  

piątek, 5 listopada 2010

Uroczyste otwarcie Parku nad Balatonem

Już w najbliższą niedzielę (07.11) o godz. 13 długo oczekiwane otwarcie parku nad Balatonem. Uruchomienie wodospadu, otwarcie placu zabaw i koncert kapeli Staśka Wielanka, to tylko część atrakcji przewidzianych na uroczyste otwarcie.

Więcej informacji TUTAJ 

czwartek, 4 listopada 2010

Prośba o wsparcie w kampanii wyborczej

21 listopada b.r. odbędą się wybory samorządowe. W związku z moją dotychczasową aktywnością i zaangażowaniem w sprawy dzielnicy Praga Południe oraz całego Mazowsza, kwestią dla mnie bardzo ważną stał się start w wyborach. Będę ubiegał się o mandat radnego dzielnicy Praga Południe w Warszawie z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Warszawska Wspólnota Samorządowa.

Już dziś gorąco zachęcam do wsparcia mojej kandydatury. Można to uczynić przez postawienie krzyżyka na karcie do głosowania w kratce przy moim nazwisku (Paweł Dąbrowski, nr 1 na liście 34, Okręg wyborczy nr 2, Grochów Południowy), a także w sposób czynny włączając się w moją kampanię. Bardzo cennym wsparciem będzie dla mnie także dokonanie wpłaty dowolnej sumy na Fundusz Wyborczy Komitetu z dopiskiem Wpłata na kampanię wyborczą Pawła Dąbrowskiego.

niedziela, 31 października 2010

Zebranie Rady Osiedla Grochów Południowy z 26.10.2010


26 października 2010r. odbyło się zebranie Rady Osiedla Grochów Południowy (ROGP) którego głównym punktem był wybór oraz określenie zadań i trybu działania Komisji Rady Osiedla. Powołano 5 komisji: Komisję Komunalną ROGP,  Komisję Infrastruktury ROGP, Komisję Spraw Społecznych ROGP, Komisję ds. Współpracy ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi oraz Komisję ds. Promocji i Informacji.

Po głosowaniu wybrano Przewodniczących, Wiceprzewodniczących i członków każdej z Komisji. Osobiście zgłosiłem swój udział w Komisji ds. Promocji i Informacji, której zostałem Wiceprzewodniczącym. Do zadań tej Komisji „należy przedstawianie Radzie Osiedla opinii i wniosków w zakresie spraw dotyczących: tworzenia pozytywnego wizerunku Rady Osiedla, prowadzenie strony internetowej, kontaktów z mieszkańcami oraz z organami władzy samorządowej”. Szczegółowe informacje nt. wszystkich Komisji zostaną zamieszczone na stronie internetowej ROGP, która powstanie w najbliższym czasie.

sobota, 30 października 2010

Broszura KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa

 Zapraszam do zapoznania się z broszurą informacyjną Komitetu Wyborczego Wyborców Krajowa Wspólnota Samorządowa. Już w przyszłym tygodniu na stronie www.krajowa.org pojawią się listy kandydatów do sejmiku naszego komitetu. W Warszawie starujemy w wyborach pod nazwą KWW Warszawska Wspólnota Samorządowa.

wtorek, 26 października 2010

Listy do rady dzielnicy Praga Południe zarejestrowane!

W miniony piątek zarejestrowaliśmy listy kandydatów do rady dzielnicy Praga Południe. Tak jak od początku zapowiadaliśmy udało nam się to we wszystkich czterech okręgach wyborczych. Poniżej prezentuje listy naszego komitetu (Komitet Wyborczy Wyborców Warszawska Wspólnota Samorządowa).
Już teraz zapraszam do udziału w wyborach samorządowych 21 listopada i wsparcia swoimi głosami kandydatów naszego komitetu w dzielnicy, do rady warszawy, a także w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego, gdzie startujemy pod nazwą KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa.
W okręgu nr 2 (Grochów Południowy) zwróćcie uwagę na kandydata nr 1:) Proszę i liczę na Wasze wsparcie w kampanii, poprzez informowanie znajomych o moim starcie, a w wyborczą niedziele postawienie krzyżyka przy moim nazwisku:)



poniedziałek, 25 października 2010

Konferencja "Energia jądrowa w Polsce – plany, kontrowersje i wyzwania"

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na konferencję dot. energii jądrowej w Polsce,
Termin: 10 listopada 2010 (środa) g. 10:00
Miejsce: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, gmach im. S.S. Kierbedziów, sala konferencyjna

wśród gości i panelistów będą: 

J.E. François Barry Delongchamps* - Ambasador Francji w Polsce, Robert Park - Radca Ambasady Korei Południowej Prof. dr hab.i nż. Andrzej Grzegorz Chmielewski - Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Prof. dr hab. inż. Antoni Dmowski - Kierownik Zakładu Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej, Radosław Gawlik - Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko-Unia", były wiceminister środowiska, Prof. Wacław Gudowski - Zastępca Dyrektora Wykonawczego Międzynarodowego Centrum Nauki i Technologii w Moskwie, Prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski - Prezes Stowarzyszenia SEREN, Prof. dr hab. inż. Janusz Lewandowski - Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej PW, Mirosław Lewiński - Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki, Prof. dr hab. Władysław Mielczarski - Politechnika Łódzka, Doc. dr inż. Andrzej Strupczewski - Wiceprezes Stowarzyszenia SEREN Polska, Hanna Trojanowska* - Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, Prof. dr hab. Michael Waligórski - Prezes Polskiej Agencji Atomistyki, Prof. dr hab. Krzysztof Żmijewski - Politechnika Warszawska.

Do pobrania:  PROGRAM KONFERENCJI
Rejestracja uczestników: formularz zgłoszeniowy

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.
Z przyczyn organizacyjnych niezbędne jest potwierdzenie uczestnictwa

Foto- wrzeień 2010

 Parę fotek z września 2010:)

czwartek, 21 października 2010

„Dęby pamięci” na Pradze

15 września w XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego na warszawskiej Pradze Południe odbyły się uroczystości sadzenia „Dębów pamięci”. Organizatorami było Stowarzyszenie Wspólnota Mazowiecka, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe oraz XLVII LO im. Wyspiańskiego. Osobiście miałem przyjemność uczestniczyć w przygotowaniach uroczystości.

Podczas uroczystości posadzono „dęby” porucznikowi Stanisławowi Miładowskiemu, porucznikowi Szczepanowi Boczkowi, majorowi Władysławowi Siemkowi oraz tragicznie zmarłemu pod Smoleńskiem Andrzejowi Przewoźnikowi.

wtorek, 19 października 2010

Wniosek Stowarzyszenia "Szczerbiec" do Marszałka Sejmu

Poniżej zamieszczam treść wniosku który został skierowany przez Prezesa Stowarzyszenia Szczerbiec do Marszałka Sejmu. Pod wnioskiem podpisał się również Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Mazowiecka.
----------------------------------------------------------
WNIOSEK

Szanowny Panie Marszałku, w tym roku mija 20-ta rocznica uchwalenia Ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku, Ordynacja Wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, która okazała się ustawą bardzo udaną i bardzo właściwą dla tworzenia silnych i niezależnych samorządów terytorialnych. Potwierdzają to badania opinii publicznej, że odbiór samorządów jest generalnie pozytywny – od 20 lat aprobata ta przekracza 50%. Równie pozytywnie jest oceniana Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 roku o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Niestety Ustawy te posiadają jedną wadę, której być może nie widziano na etapie procesu legislacyjnego. Pokazały to kolejne wybory, miedzyinnymi w naszym powiecie Warszawskim Zachodnim. Sądzimy,także iż w wielu miastach, powiatach i gminach w całej Polsce.

środa, 13 października 2010

Projekt budżetu na 2011 rok – rewolucji w finansach nie będzie

Plan konsolidacji finansów publicznych, przedstawiony na początku roku przez Platformę Obywatelską zapowiadał kilka zmian, nawet pewne systemowe rozwiązania na rzecz uzdrowienia polskich finansów. Szybko narastający dług publiczny, potęgowany z roku na rok kolejnymi dziurami w budżecie państwa wymusza nie tylko planowanie, ale także podjęcie konkretnych działań. W minionym tygodniu rząd przedstawił w sejmie projekt budżetu na rok 2011. Owszem sam deficyt ma być mniejszy niż w roku bieżącym, niestety poważniejszych reform w finansach publicznych nadal nie widać.

niedziela, 10 października 2010

Na nieludzkiej ziemi…

Zapraszam wszystkich mieszkańców Rembertowa i okolic na wystawę fotograficzną pt. „Na nieludzkiej ziemi – Charków – Katyń – Miednoje” autorstwa Aleksandra Załęskiego, która w listopadzie będzie mieścić się w Urzędzie Dzielnicy w Rembertowie.

Następna wystawa jeszcze nie pokazywana to “Zło Dobrem zwyciężaj o Ks. Jerzym Popiełuszce.” Ta wystawa będzie pokazana pierwszy raz w prywatnej galerii sztuki ABDANK w Rembertowie u Stanisława Chojńskiego. Następnie w Kościele Chrystusa Króla na Targówku podczas odpustu 21 listopada. Potem w Katedrze Św.Floriana.

wtorek, 5 października 2010

Inauguracyjne zebranie Rady Osiedla Grochów Południowy

W miniony poniedziałek odbyło się inauguracyjne zebranie Rady Osiedla Grochów Południowy. Na spotkaniu wręczono radnym zaświadczenia o wyborze. Dokonano również wyboru  Przewodniczącego Rady Osiedla, którym po głosowaniu został Adam Grzegrzółka. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne zebranie rady, na którym m.in. zostanie wyłoniony pełen skład zarządu.
 
Korzystając z okazji jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy oddali na mnie głos, co w rezultacie pozwoliło mi się dostać do Rady Osiedla. Zapraszam do współpracy na rzecz naszego osiedla, naszej dzielnicy.

poniedziałek, 4 października 2010

Niemcy blokują gazoport

Pod koniec czerwca b.r. spółka Polskie LNG S.A. dokonała wyboru podmiotu który będzie odpowiedzialny z budowę terminalu do odbioru skroplonego gazu w Świnoujściu. Najatrakcyjniejszą cenowo ofertę zaproponowało konsorcjum Saipem S.p.A. (Włochy) – Saipem SA (Francja) – Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A. (Włochy) – Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) – PBG SA (Polska) – PBG Export Sp z o.o. (Polska). Konsorcjum zobowiązało się do wybudowania terminala za niecałe 3 mld zł do 30 czerwca 2014 roku.

15 czerwca, w obecności ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada, inwestor Polskie LNG podpisał umowę na budowę z wyżej wymienionym konsorcjum, które posiada bogate doświadczenie przy tego typu inwestycjach. Firmy wchodzące w skład konsorcjum były odpowiedzialne m.in. za wykonanie terminali w Kanadzie, USA, Chinach, Hiszpanii czy Francji. Realizacja pierwszego w Polsce terminalu LNG jak na razie idzie zgodnie planem. Teren pod budowę został już przygotowany, a w połowie września inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy. Jak zapewniają przedstawiciele spółki Polskie LNG inwestycja ma również zapewnione finansowanie.

sobota, 2 października 2010

Siedem grzechów głównych samorządów

Dwudziestolecie samorządu terytorialnego stało się okazją nie tylko do świętowania ale również i do oceny tego co dobre a co złe w samorządach. Pochwały (i słusznie) pod adresem twórców ustawy samorządowej głownie prof. Rogulskiego ale również Stępnia i Kuleszy sypały się jak z rogu obfitości. Dlatego jako samorządowiec  pozwoliłem sobie (w myśl zasady, iż konstruktywna krytyka buduje) na omówienie tych zjawisk pod hasłem „siedem grzechów głównych samorządów”.

Uzależnienie radnych. 
Z chwilą wprowadzenia reformy samorządowej, system centralnego zarządzania i priorytetów ustawianych przez pierwszych, drugich i kolejnych sekretarzy KC, odszedł do lamusa.

wtorek, 28 września 2010

KONSULTACJE SPOŁECZNE NA PRADZE POŁUDNIE

Już od 29 września ruszają konsultacje społeczne na terenie Dzielnicy Praga-Południe, podczas których mieszkańcy wypowiedzą się jakich usług brakuje im w pobliżu miejsca zamieszkania. Sugestie mieszkańców Dzielnicy zostaną uwzględnione w konkursach dotyczących wynajmu lokali użytkowych, którymi dysponuje Urząd Dzielnicy Praga-Południe. 

Wzdłuż ul. Grochowskiej, przez dwa tygodnie, będzie kursował mobilny punkt konsultacyjny. Ten oznakowany samochód będzie miejscem spotkań mieszkańców z badaczami. Tutaj będzie można zgłosić swoje sugestie i uwagi.

poniedziałek, 27 września 2010

6 numer Biuletynu Informacyjnego

Ukazał się 6 numer Biuletynu Informacyjnego WSWM. W numerze m.in.:

- Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorzadowa”,
- Sierpien 80 w Sochaczewie- wspomina Mariusz Ambroziak
- W Siedlcach: Okregi jednomandatowe – tak, ale…
Zapraszamy do pobrania wersji elektronicznej.

6 numer biuletynu

Pozostałe biuletyny

czwartek, 23 września 2010

Przegrany wyścig po BZ WBK

Allied Irish Banks pod presją unijnych regulacji, mających na celu przywrócenie ram zdrowej konkurencji na wspólnotowym rynku, został zmuszony do sprzedaży swojej perły wśród zagranicznych inwestycji – banku działającego na polskim rynku – BZ WBK. W szranki po Bank Zachodni stanęły PKO BP, BNP Paribas oraz Santander. Ostatecznie w Dublinie zapadła decyzja, że to Hiszpanie nabędą pakiet 70 % udziałów w BZ WBK, należący do tej pory do Irlandczyków.

Pomysł nabycia większościowego pakietu akcji w BZ przez PKO BP forsowało wielu polityków, członkowie rządu wypowiadali się pozytywnie o fuzji banków na polskim rynku. Niestety, pomimo gorącego wsparcia, a później nieskrywanego rozczarowania ministra Aleksandra Grada, to Santander przejmie bank wystawiony na sprzedaż.

niedziela, 19 września 2010

Polska szuka ropy.


Krajowe zasoby ropy naftowej są znikome. Przy wydobyciu około 740,14 tys. ton w 2008 pokrywają niecałe 4 proc. krajowego zapotrzebowania. O ile w przypadku gazu ziemnego istnieją realne szanse na wykorzystanie na szeroką skalę w przyszłości niekonwencjonalnych złóż gazu, to perspektywy odnalezienia nowych, zasobnych, złóż ropy nie są zbyt wielkie. Niemniej jednak niezbędne są dalsze prace poszukiwacze i inwestycje w rozbudowywanie podziemnych magazynów składowania surowca.

Zważając na powyższe, nieznaczne własne zasoby ropy naftowej, w celu gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju, niezbędne mogą okazać się inwestycje w poszukiwanie złóż poza granicami kraju. Potwierdzenie takiego kierunku działań znajdujemy w przyjętym przez Radę Ministrów jeszcze w lutym 2007 roku dokumencie „Polityka rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce”. Jako jeden z elementów mających zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wymieniono uzyskanie przez polskich przedsiębiorców dostępu do własnych złóż ropy naftowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie za konieczne uznano uzyskanie przez krajowe spółki dostępu do złóż węglowodorów za granicą, szczególną uwagę zwracając na to iż musi to nastąpić niezwłocznie.

sobota, 18 września 2010

Wspólnota Samorządowa i kandydatka na prezydenta Warszawy

W piątek 17 września powstało Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorządowa” – obywatelska inicjatywa gromadząca wszystkie liczące się organizacje samorządowe oraz lokalne komitety wyborcze działające na terenie dzielnic m. st. Warszawy. Kierując się dobrem Warszawy i całej aglomeracji stołecznej, „Wspólnota Samorządowa” jest niezależna od partii politycznych. Ma skupić głosy wszystkich wyborców, którzy nie chcą w wyborach samorządowych głosować na partie polityczne. Celem jest złamanie monopolu rządów partii politycznych w Warszawie.

piątek, 17 września 2010

Konferencja prasowa Wspólnoty Samorządowej


Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorządowa”

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową „Wspólnoty Samorządowej” która odbędzie się

17 września (piątek)

o godz. 12.00

w Centrum Prasowym Foksal (ul. Foksal 3/5).

Na konferencji przedstawimy obywatelską inicjatywę związaną z nadchodzącymi wyborami samorządowymi w Warszawie i zaprezentujemy kandydata na urząd Prezydenta m. st. Warszawy panią Katarzynę Munio. W inicjatywę tę zaangażowało się wielu warszawskich samorządowców, w tym ponad 40 radnych.

środa, 15 września 2010

Wybory samorzadowe 2010!

To o czym mówiło się od dłuższego czasu potwierdził w dniu dzisiejszym premier Donald Tusk. Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada (I tura), i 5 grudnia (II tura).


Kto wygra? Czy Platforma Obywatelska potwierdzi swoją pozycję? Czy może PiS zaskoczy wynikiem? Jak wypadnie SLD i PSL? To wszystko będzie jasne już niedługo.

Pochylając się nad kartą do głosowania 21.10 i 05.12 pamiętajmy o Wspólnocie Samorządowej. Nasz komitet wyborczy będzie tam obecny. Wybierzmy samorząd bliższy nam wszystkim. Liczymy na wasze poparcie:)

poniedziałek, 13 września 2010

Wybory do rady Osiedla Grochów Południowy- 12.09.2010r.

Z informacji jakie uzyskałem w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe dostałem się do Rady Osiedla Grochów Południowy, zajmując 12 miejsce.

Serdecznie dziękuję wszystkim którzy zaangażowali się w propagowanie mojej kandydatury i w minioną niedzielę wzięli udział w wyborach.

Jak będę miał oficjalne wynik wszystkich kandydatów i wiecej informacji o wyborach to zamieszczę na blogu.

Pozdrawiam,
Paweł Dąbrowski

Uroczystość sadzenia Dębów Pamięci w Warszawie

Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego,

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe

XLVII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Warszawie

oraz

Dwutygodnik MIESZKANIEC

zapraszają na uroczystość sadzenia „Dębów pamięci” poświęconych

niedziela, 12 września 2010

Niepewna przyszłość Orlen Lietuva w Możejkach

W dalszym ciągu niepewna jest przyszłość rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach. To czy Polski Koncern Naftowy Orlen pozostanie jej właścicielem, czy też przystąpi do procedury sprzedaży zależeć będzie od oceny jej rentowności, a nie od czynników politycznych. Tak przynajmniej zapewniają jej właściciele. Informował tak również prezydent RP Bronisław Komorowski, który rozmawiał w piątek w Rydze z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Więcej TUTAJ

Polski Koncern Naftowy Orlen wybrał doradcę, który ma wypracować rekomendację co do przyszłości inwestycji. Zespół doradców Banku Nomura ma za zadanie ocenić różne warianty co do przyszłości Orlenu w Możejkach. Wariantów jest kilka, poczynając od pozostania polskiego koncernu na Litwie, częściowa sprzedaż udziałów, kończąc na całkowitym wycofaniu się z inwestycji. Rekomendacja Banku Namura ma być znana w czwartym kwartale 2010r.
Więcej o kłopotach Orlen Lietuva czytaj: Rafineria w Możejkach na sprzedaż?

sobota, 11 września 2010

Konferencja - Energetyka Jądrowa. Technologie, Inwestycje

Firma Most Wanted Conferences organizuje w Warszawie w dniach 23-24 września 2010 r. międzynarodową konferencję pt. "Energetyka Jądrowa. Technologie, Inwestycje".

Szczegółowe informacje w broszurze PDF.

Źródło: iea.cyf.gov.pl

piątek, 10 września 2010

Sierpień 80 w Sochaczewie – wspomina Mariusz Ambroziak

Jak wyglądał Sierpień 80. w Sochaczewie? Kogo powinniśmy pamiętać, wspominając lokalną Solidarność? Pytamy o to współorganizatora strajków, sochaczewianina Mariusza Ambroziaka. Wywiad dla e-sochaczew.pl

Czy pamięta Pan Sierpień 1980 roku? Jeśli dobrze liczę, miał Pan wtedy zaledwie 11 lat? Jak to się stało, że już w 1986 roku wstąpił Pan w szeregi NSZZ Solidarność?

Dobrze pani liczy, miałem 11 lat i chodziłem do 5 klasy podstawowej w Iłowie. Przed wojną była to szkoła im. Józefa Piłsudskiego. Przez okres PRL była bez patrona, a od kilku lat, dzięki uczniom, rodzicom, nauczycielom, dyrekcji i ówczesnym władzom gminy, a przede wszystkim inicjatywie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, marszałek ponownie jest jej patronem.

czwartek, 9 września 2010

Święto Saskiej Kępy- 11 września 2010,

Stołeczna Estrada, Zarząd Dzielnicy Praga-Południe i Rada Święta Saskiej Kępy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Warszawy na Święto Saskiej Kępy, które odbędzie się 11 września 2010 roku na ulicy Paryskiej. Cztery dotychczasowe edycje imprezy cieszyły się dużym powodzeniem mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, samo święto zaś już na stałe wpisało się w życie kulturowo-artystyczne miasta.

Imprezę rozpocznie kiermasz artystyczny, od godziny 14.00 będzie można podziwiać stoiska z rękodziełami, biżuterią, ceramiką a także spróbować regionalnych przysmaków.

wtorek, 7 września 2010

Wycieczka do reaktora MARIA

Wycieczka do reaktora MARIA w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.

Instytut Energii Atomowej POLATOM uważa za niezbędne prowadzenie otwartej dyskusji na tematy związane z energetyką jądrową na wszelkich spotkaniach organizowanych za lub przeciw EJ. Dlatego w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na 3-godzinną wycieczkę do reaktora jądrowego MARIA w Świerku pod Warszawą. Program wizyty w Ośrodku przewiduje:

1. Wykład "Energetyka jądrowa i promieniotwórczość". W trakcie wykładu omówione zostaną kwestie dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz podstawowe zagadnienia związane ze zjawiskiem promieniotwórczości oraz wpływem promieniowania jonizującego na środowisko i ludzi.
2. Zwiedzanie unikatowego Laboratorium Badań Materiałowych
3. Zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora badawczego MARIA.

Sprawy organizacyjne (Pobierz plik PDF)

Źródło: Instytut Energii Atomowej POLATOM
http://www.iea.cyf.gov.pl/

poniedziałek, 6 września 2010

20 lat samorzadu terytorialnego- Kazimierz Barczyk


Wypowiedz Kazimierza Barczyka Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego nt. historii samorządu terytorialnego RP, sukcesów i porażek, reformy samorządowej oraz perspektywach na przyszłość po 20 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego wolnej Polski.

- Brał Pan czynny udział w przygotowaniu i wprowadzaniu ustaw o samorządzie gminnym (1990) oraz powiatowym i wojewódzkim (1998), które stały się fundamentem odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce. Jaka była atmosfera tamtych historycznych wydarzeń?

Reformę samorządową uznaje się powszechnie za najbardziej udaną reformę ustrojową przeprowadzoną po 1990 r., obok tzw. planu Balcerowicza. Właściwie już sam ten fakt każe nam spojrzeć na ów czas z perspektywy sukcesu. Wiadomo, że dobry rezultat, jeśli nawet przywoła się trudne momenty, to ich ocena zawsze będzie pozytywna. I tak jest w tym przypadku. Był to czas wielkiego entuzjazmu, uniesieni wolnością „braliśmy sprawy w swoje ręce” – wszak zniknęła cenzura, mieliśmy niekomunistyczny rząd – czuliśmy, że uczestniczymy w czymś wielkim, w czymś, za co przyszłe pokolenia wystawią nam ocenę i w związku z tym musi to być ocena jak najwyższa. Na całe szczęście byliśmy dobrze przygotowani. Korzenie przeprowadzonych reform sięgają bowiem I Zjazdu Krajowego „Solidarności”. Wtedy to zrodziło się ciało, o którym prof. S. Grodziski, historyk państwa i prawa, powiedział, że „był pod wrażeniem społecznego wysiłku prawników od czasu Konstytucji 3 Maja”. Chodzi o działające w latach 1980-1981 Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności”, którego byłem założycielem i prezesem oraz sekretarzem jego Społecznej Rady Legislacyjnej „S”, liczącej około stu najwybitniejszych polskich prawników –opracowaliśmy kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw, m.in. kodeks prawa karnego, kodeks pracy, prawo prasowe, ustawy ustrojowe, a także założenia nowej konstytucji, ordynacji i ustawy samorządowej. Liczyliśmy, że nasz program naprawy Rzeczypospolitej zostanie wykorzystany. Mieliśmy wewnętrzne przekonanie, że jest naszym obowiązkiem przekuć polityczny i narodowy sukces Sierpnia 1980 r. – prawie dziesięciomilionowego największego obywatelskiego, pokojowego Ruchu w dziejach świata – w zasadnicze przemiany w prawie. Musieliśmy jeszcze na to poczekać, ale udało się.

sobota, 4 września 2010

5 numer Biuletynu Informacyjnego

Ukazał się 5 numer Biuletynu Informacyjnego WSWM. W numerze m.in.:


- Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1980-89- informacja nt. nowowydanej przez WSWM książki,

- W XXX rocznice „NSZZ Solidarność”,

- W dziewięćdziesiątą rocznice Cudu nad Wisła- relacja z uroczystości w Iłowie.

Zapraszamy do pobrania wersji elektronicznej.


czwartek, 2 września 2010

W Siedlcach: Okręgi jednomandatowe – tak, ale…

W sobotę (28.08.2010r.) w Collegium Mazovia odbyła się Konferencja Samorządowa poświęcona problemowi okręgów jednomandatowych. Spotkanie zorganizowały Siedleckie Towarzystwo Samorządowe i Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

Pierwszy mówca, dr Andrzej Pietrych, pracownik naukowy Collegium Mazovia, wykazał, iż użyte w aktach prawnych określających zasady wyborów sformułowanie „wybory proporcjonalne” jest na tyle mało precyzyjne, że nie jest konieczna zmiana konstytucji, aby można było wybierać posłów i radnych w okręgach jednomandatowych. Jednak – jak ocenił to dr Pietrych – partie polityczne, boją się utraty wpływów, nie zdecydują się na dokonanie takich zmian w ordynacji, co dzieje się z krzywdą i dla wyborców i jakości życia społecznego.

środa, 1 września 2010

Wybory do Rady Osiedla Grochów Południowy- 12.09.2010r.


Wybory do Rady Osiedla
Grochów Południowy

12 września 2010 r. (niedziela) w godzinach od 9ºº do 20ºº będziemy wybierali członków Rady Osiedla Grochów Południowy*.

O sobie: W tym roku obroniłem tytuł magistra politologii, stając się tym samym absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od kilku lat aktywnie uczestniczę w działaniach Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego. Jestem przewodniczącym Akademickiego Koła Wspólnoty Samorządowej. Współpracując z grupą młodych osób organizuję konferencje edukacyjno - polityczne. Biorę także czynny udział w wielu akcjach społecznych, m.in. „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Rada Osiedla to tzw. jednostki samorządu pomocniczego. Ich kompetencje w znacznym stopniu zależą od aktywności członków. Jest to najniższy poziom władzy samorządowej - najbliższy sprawom lokalnym. To bezpośredni łącznik między mieszkańcami a organami decydującymi. Jeśli Rady Osiedli są silne mogą mieć istotny wpływ na podejmowane przez władze dzielnicy decyzje. Kadencja trwa 4 lata. Wszyscy członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie, nie pobierają wynagrodzenia.
*Wybory do Rady Osiedla, które odbyły się dnia 27.06, zostały unieważnione z uwagi na uchybienia w ich przygotowaniu, więcej czytaj: TUTAJ



Paweł Dąbrowski

Zachęcam, zagłosuj

nr 5 na liście kandydatów!

piątek, 27 sierpnia 2010

"Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1980-89"

Z okazji 30-lecia powstania "Solidarności” Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego (www.wswm.org.pl) wydało książkę „Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1980-89”. Publikacja poświęcona jest działalności NSZZ "Solidarność" w jednym z największych zakładów przemysłowych PRL. Obejmuje okres od strajków lipcowo-sierpniowych 1980r. i legalnej działalności związku w czasie tzw. karnawału "Solidarności", poprzez stan wojenny, delegalizację związku i walkę o jego ponowną rejestrację, aż do wyborów czerwcowych 1989r.

Solidarność narodziła się w sierpniu 1980 roku, w Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej, a zaraz potem pączkowała i rozrastała się najintensywniej w dużych ośrodkach robotniczych, w hutach, kopalniach zakładach motoryzacyjnych i maszynowych. Jednym z pierwszych takich zakładów był warszawski niepokorny „URSUS”, o którym jest ta książka, a którego załoga, już w lipcu 1980 roku, zaprotestowała strajkiem na wydziale montażu, przeciwko złym warunkom życia w PRL-u.

środa, 25 sierpnia 2010

Potencjał OZE w Polsce – geotermia

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce, w dużym stopniu może stanowić uzupełnienie tradycyjnych nośników energii. O potencjale, aktualnym wykorzystaniu i planach na przyszłość w obszarze energetyki wiatrowej pisałem w tekście Potencjał OZE w Polsce – energia wiatrowa. Siła wiatru co prawda nie jest jeszcze w kraju na szeroka skalę wykorzystywana, ale widać wyraźnie, że sytuacja ta dynamicznie się zmienia. Powstają to coraz nowsze i większe farmy wiatrowe. Jak natomiast sytuacja wygląda jeśli chodzi o wykorzystanie wód geotermalnych? Czy geotermia ma szanse w przyszłości być powszechnie wykorzystywana w kraju?