Poniżej zamieszczam treść wniosku który został skierowany przez Prezesa Stowarzyszenia Szczerbiec do Marszałka Sejmu. Pod wnioskiem podpisał się również Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Mazowiecka.
----------------------------------------------------------
WNIOSEK
Szanowny Panie Marszałku, w tym roku mija 20-ta rocznica uchwalenia Ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku, Ordynacja Wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, która okazała się ustawą bardzo udaną i bardzo właściwą dla tworzenia silnych i niezależnych samorządów terytorialnych. Potwierdzają to badania opinii publicznej, że odbiór samorządów jest generalnie pozytywny – od 20 lat aprobata ta przekracza 50%. Równie pozytywnie jest oceniana Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 roku o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.
Niestety Ustawy te posiadają jedną wadę, której być może nie widziano na etapie procesu legislacyjnego. Pokazały to kolejne wybory, miedzyinnymi w naszym powiecie Warszawskim Zachodnim. Sądzimy,także iż w wielu miastach, powiatach i gminach w całej Polsce.
Mianowicie kadencje radnych, wójtów, burmistrzy, prezydentów, naszym zdaniem nie powinny trwać dłużej niż dwie. Ponieważ każdy z włodarzy samorządowych, niejednokrotnie po pierwszej kadencji pragnie dokończyć projekty które rozpoczął. Dlatego okres 8 lat jest okresem optymalnym. Tymczasem coraz częściej zdarzają się kadencje trwające minione 20 lecie, a niektórzy wójtowie i burmistrzowie są „dożywotnikami” tak jak w państwach komunistycznych i postkomunistycznych , co sprzyja ich zrutynizowaniu i tworzeniu układów nieformalnych, a także tworzeniu się układów korupcyjnych oraz sformalizowaniu funkcji samorządowych, oraz utrudnia dostep do godności samorządowych radnych, wójtów, burmistrzów, przedstawicielom kolejnych pokoleń, a jednym z podstawowych wymogów demokracji jest międzypokoleniowa rotacja kadrowa.
Tworzą się silnie powiązane grupy interesu, włodarze stają się rutyniarzami, którym już nie bardzo zależy na społecznym popraciu oraz uwzględnianiu potrzeb mieszkańców, a dysponując tak wielkimi środkami, mają znaczną przewagę w postaci środków finansowych gminy, wpływu na lokalną prasę, która jest od nich zależna i robi PR wójtom.
Kandydat pragnący stanąć w szranki z urzędującym wójtem, to walka Dawida z Goliatem. Ale z Biblii wiemy że Dawid zwyciężył, lecz niewielu kandydatów ma serce i wiarę Dawida. Gdyby udało się (tak jak w przypadku Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) wnieść tą poprawkę do Ustawy z dnia 16 lipca 1998 r., przed wyborami 21 listopada 2010 r. byłoby to z korzyścią dla mieszkańców całej Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako Prezes Stowarzyszenia „SZCZERBIEC” im. Gen. Wiktora Thommée, proszę Pana Marszałka Sejmu RP o popracie mojego wniosku.
Z Poważaniem
Marek Paweł Pilaszek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz