wtorek, 28 września 2010

KONSULTACJE SPOŁECZNE NA PRADZE POŁUDNIE

Już od 29 września ruszają konsultacje społeczne na terenie Dzielnicy Praga-Południe, podczas których mieszkańcy wypowiedzą się jakich usług brakuje im w pobliżu miejsca zamieszkania. Sugestie mieszkańców Dzielnicy zostaną uwzględnione w konkursach dotyczących wynajmu lokali użytkowych, którymi dysponuje Urząd Dzielnicy Praga-Południe. 

Wzdłuż ul. Grochowskiej, przez dwa tygodnie, będzie kursował mobilny punkt konsultacyjny. Ten oznakowany samochód będzie miejscem spotkań mieszkańców z badaczami. Tutaj będzie można zgłosić swoje sugestie i uwagi.

poniedziałek, 27 września 2010

6 numer Biuletynu Informacyjnego

Ukazał się 6 numer Biuletynu Informacyjnego WSWM. W numerze m.in.:

- Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorzadowa”,
- Sierpien 80 w Sochaczewie- wspomina Mariusz Ambroziak
- W Siedlcach: Okregi jednomandatowe – tak, ale…
Zapraszamy do pobrania wersji elektronicznej.

6 numer biuletynu

Pozostałe biuletyny

czwartek, 23 września 2010

Przegrany wyścig po BZ WBK

Allied Irish Banks pod presją unijnych regulacji, mających na celu przywrócenie ram zdrowej konkurencji na wspólnotowym rynku, został zmuszony do sprzedaży swojej perły wśród zagranicznych inwestycji – banku działającego na polskim rynku – BZ WBK. W szranki po Bank Zachodni stanęły PKO BP, BNP Paribas oraz Santander. Ostatecznie w Dublinie zapadła decyzja, że to Hiszpanie nabędą pakiet 70 % udziałów w BZ WBK, należący do tej pory do Irlandczyków.

Pomysł nabycia większościowego pakietu akcji w BZ przez PKO BP forsowało wielu polityków, członkowie rządu wypowiadali się pozytywnie o fuzji banków na polskim rynku. Niestety, pomimo gorącego wsparcia, a później nieskrywanego rozczarowania ministra Aleksandra Grada, to Santander przejmie bank wystawiony na sprzedaż.

niedziela, 19 września 2010

Polska szuka ropy.


Krajowe zasoby ropy naftowej są znikome. Przy wydobyciu około 740,14 tys. ton w 2008 pokrywają niecałe 4 proc. krajowego zapotrzebowania. O ile w przypadku gazu ziemnego istnieją realne szanse na wykorzystanie na szeroką skalę w przyszłości niekonwencjonalnych złóż gazu, to perspektywy odnalezienia nowych, zasobnych, złóż ropy nie są zbyt wielkie. Niemniej jednak niezbędne są dalsze prace poszukiwacze i inwestycje w rozbudowywanie podziemnych magazynów składowania surowca.

Zważając na powyższe, nieznaczne własne zasoby ropy naftowej, w celu gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju, niezbędne mogą okazać się inwestycje w poszukiwanie złóż poza granicami kraju. Potwierdzenie takiego kierunku działań znajdujemy w przyjętym przez Radę Ministrów jeszcze w lutym 2007 roku dokumencie „Polityka rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce”. Jako jeden z elementów mających zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wymieniono uzyskanie przez polskich przedsiębiorców dostępu do własnych złóż ropy naftowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie za konieczne uznano uzyskanie przez krajowe spółki dostępu do złóż węglowodorów za granicą, szczególną uwagę zwracając na to iż musi to nastąpić niezwłocznie.

sobota, 18 września 2010

Wspólnota Samorządowa i kandydatka na prezydenta Warszawy

W piątek 17 września powstało Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorządowa” – obywatelska inicjatywa gromadząca wszystkie liczące się organizacje samorządowe oraz lokalne komitety wyborcze działające na terenie dzielnic m. st. Warszawy. Kierując się dobrem Warszawy i całej aglomeracji stołecznej, „Wspólnota Samorządowa” jest niezależna od partii politycznych. Ma skupić głosy wszystkich wyborców, którzy nie chcą w wyborach samorządowych głosować na partie polityczne. Celem jest złamanie monopolu rządów partii politycznych w Warszawie.

piątek, 17 września 2010

Konferencja prasowa Wspólnoty Samorządowej


Porozumienie Warszawskie „Wspólnota Samorządowa”

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową „Wspólnoty Samorządowej” która odbędzie się

17 września (piątek)

o godz. 12.00

w Centrum Prasowym Foksal (ul. Foksal 3/5).

Na konferencji przedstawimy obywatelską inicjatywę związaną z nadchodzącymi wyborami samorządowymi w Warszawie i zaprezentujemy kandydata na urząd Prezydenta m. st. Warszawy panią Katarzynę Munio. W inicjatywę tę zaangażowało się wielu warszawskich samorządowców, w tym ponad 40 radnych.

środa, 15 września 2010

Wybory samorzadowe 2010!

To o czym mówiło się od dłuższego czasu potwierdził w dniu dzisiejszym premier Donald Tusk. Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada (I tura), i 5 grudnia (II tura).


Kto wygra? Czy Platforma Obywatelska potwierdzi swoją pozycję? Czy może PiS zaskoczy wynikiem? Jak wypadnie SLD i PSL? To wszystko będzie jasne już niedługo.

Pochylając się nad kartą do głosowania 21.10 i 05.12 pamiętajmy o Wspólnocie Samorządowej. Nasz komitet wyborczy będzie tam obecny. Wybierzmy samorząd bliższy nam wszystkim. Liczymy na wasze poparcie:)

poniedziałek, 13 września 2010

Wybory do rady Osiedla Grochów Południowy- 12.09.2010r.

Z informacji jakie uzyskałem w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe dostałem się do Rady Osiedla Grochów Południowy, zajmując 12 miejsce.

Serdecznie dziękuję wszystkim którzy zaangażowali się w propagowanie mojej kandydatury i w minioną niedzielę wzięli udział w wyborach.

Jak będę miał oficjalne wynik wszystkich kandydatów i wiecej informacji o wyborach to zamieszczę na blogu.

Pozdrawiam,
Paweł Dąbrowski

Uroczystość sadzenia Dębów Pamięci w Warszawie

Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego,

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe

XLVII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Warszawie

oraz

Dwutygodnik MIESZKANIEC

zapraszają na uroczystość sadzenia „Dębów pamięci” poświęconych

niedziela, 12 września 2010

Niepewna przyszłość Orlen Lietuva w Możejkach

W dalszym ciągu niepewna jest przyszłość rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach. To czy Polski Koncern Naftowy Orlen pozostanie jej właścicielem, czy też przystąpi do procedury sprzedaży zależeć będzie od oceny jej rentowności, a nie od czynników politycznych. Tak przynajmniej zapewniają jej właściciele. Informował tak również prezydent RP Bronisław Komorowski, który rozmawiał w piątek w Rydze z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Więcej TUTAJ

Polski Koncern Naftowy Orlen wybrał doradcę, który ma wypracować rekomendację co do przyszłości inwestycji. Zespół doradców Banku Nomura ma za zadanie ocenić różne warianty co do przyszłości Orlenu w Możejkach. Wariantów jest kilka, poczynając od pozostania polskiego koncernu na Litwie, częściowa sprzedaż udziałów, kończąc na całkowitym wycofaniu się z inwestycji. Rekomendacja Banku Namura ma być znana w czwartym kwartale 2010r.
Więcej o kłopotach Orlen Lietuva czytaj: Rafineria w Możejkach na sprzedaż?

sobota, 11 września 2010

Konferencja - Energetyka Jądrowa. Technologie, Inwestycje

Firma Most Wanted Conferences organizuje w Warszawie w dniach 23-24 września 2010 r. międzynarodową konferencję pt. "Energetyka Jądrowa. Technologie, Inwestycje".

Szczegółowe informacje w broszurze PDF.

Źródło: iea.cyf.gov.pl

piątek, 10 września 2010

Sierpień 80 w Sochaczewie – wspomina Mariusz Ambroziak

Jak wyglądał Sierpień 80. w Sochaczewie? Kogo powinniśmy pamiętać, wspominając lokalną Solidarność? Pytamy o to współorganizatora strajków, sochaczewianina Mariusza Ambroziaka. Wywiad dla e-sochaczew.pl

Czy pamięta Pan Sierpień 1980 roku? Jeśli dobrze liczę, miał Pan wtedy zaledwie 11 lat? Jak to się stało, że już w 1986 roku wstąpił Pan w szeregi NSZZ Solidarność?

Dobrze pani liczy, miałem 11 lat i chodziłem do 5 klasy podstawowej w Iłowie. Przed wojną była to szkoła im. Józefa Piłsudskiego. Przez okres PRL była bez patrona, a od kilku lat, dzięki uczniom, rodzicom, nauczycielom, dyrekcji i ówczesnym władzom gminy, a przede wszystkim inicjatywie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, marszałek ponownie jest jej patronem.

czwartek, 9 września 2010

Święto Saskiej Kępy- 11 września 2010,

Stołeczna Estrada, Zarząd Dzielnicy Praga-Południe i Rada Święta Saskiej Kępy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Warszawy na Święto Saskiej Kępy, które odbędzie się 11 września 2010 roku na ulicy Paryskiej. Cztery dotychczasowe edycje imprezy cieszyły się dużym powodzeniem mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, samo święto zaś już na stałe wpisało się w życie kulturowo-artystyczne miasta.

Imprezę rozpocznie kiermasz artystyczny, od godziny 14.00 będzie można podziwiać stoiska z rękodziełami, biżuterią, ceramiką a także spróbować regionalnych przysmaków.

wtorek, 7 września 2010

Wycieczka do reaktora MARIA

Wycieczka do reaktora MARIA w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.

Instytut Energii Atomowej POLATOM uważa za niezbędne prowadzenie otwartej dyskusji na tematy związane z energetyką jądrową na wszelkich spotkaniach organizowanych za lub przeciw EJ. Dlatego w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na 3-godzinną wycieczkę do reaktora jądrowego MARIA w Świerku pod Warszawą. Program wizyty w Ośrodku przewiduje:

1. Wykład "Energetyka jądrowa i promieniotwórczość". W trakcie wykładu omówione zostaną kwestie dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz podstawowe zagadnienia związane ze zjawiskiem promieniotwórczości oraz wpływem promieniowania jonizującego na środowisko i ludzi.
2. Zwiedzanie unikatowego Laboratorium Badań Materiałowych
3. Zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora badawczego MARIA.

Sprawy organizacyjne (Pobierz plik PDF)

Źródło: Instytut Energii Atomowej POLATOM
http://www.iea.cyf.gov.pl/

poniedziałek, 6 września 2010

20 lat samorzadu terytorialnego- Kazimierz Barczyk


Wypowiedz Kazimierza Barczyka Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego nt. historii samorządu terytorialnego RP, sukcesów i porażek, reformy samorządowej oraz perspektywach na przyszłość po 20 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego wolnej Polski.

- Brał Pan czynny udział w przygotowaniu i wprowadzaniu ustaw o samorządzie gminnym (1990) oraz powiatowym i wojewódzkim (1998), które stały się fundamentem odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce. Jaka była atmosfera tamtych historycznych wydarzeń?

Reformę samorządową uznaje się powszechnie za najbardziej udaną reformę ustrojową przeprowadzoną po 1990 r., obok tzw. planu Balcerowicza. Właściwie już sam ten fakt każe nam spojrzeć na ów czas z perspektywy sukcesu. Wiadomo, że dobry rezultat, jeśli nawet przywoła się trudne momenty, to ich ocena zawsze będzie pozytywna. I tak jest w tym przypadku. Był to czas wielkiego entuzjazmu, uniesieni wolnością „braliśmy sprawy w swoje ręce” – wszak zniknęła cenzura, mieliśmy niekomunistyczny rząd – czuliśmy, że uczestniczymy w czymś wielkim, w czymś, za co przyszłe pokolenia wystawią nam ocenę i w związku z tym musi to być ocena jak najwyższa. Na całe szczęście byliśmy dobrze przygotowani. Korzenie przeprowadzonych reform sięgają bowiem I Zjazdu Krajowego „Solidarności”. Wtedy to zrodziło się ciało, o którym prof. S. Grodziski, historyk państwa i prawa, powiedział, że „był pod wrażeniem społecznego wysiłku prawników od czasu Konstytucji 3 Maja”. Chodzi o działające w latach 1980-1981 Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności”, którego byłem założycielem i prezesem oraz sekretarzem jego Społecznej Rady Legislacyjnej „S”, liczącej około stu najwybitniejszych polskich prawników –opracowaliśmy kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw, m.in. kodeks prawa karnego, kodeks pracy, prawo prasowe, ustawy ustrojowe, a także założenia nowej konstytucji, ordynacji i ustawy samorządowej. Liczyliśmy, że nasz program naprawy Rzeczypospolitej zostanie wykorzystany. Mieliśmy wewnętrzne przekonanie, że jest naszym obowiązkiem przekuć polityczny i narodowy sukces Sierpnia 1980 r. – prawie dziesięciomilionowego największego obywatelskiego, pokojowego Ruchu w dziejach świata – w zasadnicze przemiany w prawie. Musieliśmy jeszcze na to poczekać, ale udało się.

sobota, 4 września 2010

5 numer Biuletynu Informacyjnego

Ukazał się 5 numer Biuletynu Informacyjnego WSWM. W numerze m.in.:


- Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1980-89- informacja nt. nowowydanej przez WSWM książki,

- W XXX rocznice „NSZZ Solidarność”,

- W dziewięćdziesiątą rocznice Cudu nad Wisła- relacja z uroczystości w Iłowie.

Zapraszamy do pobrania wersji elektronicznej.


czwartek, 2 września 2010

W Siedlcach: Okręgi jednomandatowe – tak, ale…

W sobotę (28.08.2010r.) w Collegium Mazovia odbyła się Konferencja Samorządowa poświęcona problemowi okręgów jednomandatowych. Spotkanie zorganizowały Siedleckie Towarzystwo Samorządowe i Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

Pierwszy mówca, dr Andrzej Pietrych, pracownik naukowy Collegium Mazovia, wykazał, iż użyte w aktach prawnych określających zasady wyborów sformułowanie „wybory proporcjonalne” jest na tyle mało precyzyjne, że nie jest konieczna zmiana konstytucji, aby można było wybierać posłów i radnych w okręgach jednomandatowych. Jednak – jak ocenił to dr Pietrych – partie polityczne, boją się utraty wpływów, nie zdecydują się na dokonanie takich zmian w ordynacji, co dzieje się z krzywdą i dla wyborców i jakości życia społecznego.

środa, 1 września 2010

Wybory do Rady Osiedla Grochów Południowy- 12.09.2010r.


Wybory do Rady Osiedla
Grochów Południowy

12 września 2010 r. (niedziela) w godzinach od 9ºº do 20ºº będziemy wybierali członków Rady Osiedla Grochów Południowy*.

O sobie: W tym roku obroniłem tytuł magistra politologii, stając się tym samym absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od kilku lat aktywnie uczestniczę w działaniach Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego. Jestem przewodniczącym Akademickiego Koła Wspólnoty Samorządowej. Współpracując z grupą młodych osób organizuję konferencje edukacyjno - polityczne. Biorę także czynny udział w wielu akcjach społecznych, m.in. „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Rada Osiedla to tzw. jednostki samorządu pomocniczego. Ich kompetencje w znacznym stopniu zależą od aktywności członków. Jest to najniższy poziom władzy samorządowej - najbliższy sprawom lokalnym. To bezpośredni łącznik między mieszkańcami a organami decydującymi. Jeśli Rady Osiedli są silne mogą mieć istotny wpływ na podejmowane przez władze dzielnicy decyzje. Kadencja trwa 4 lata. Wszyscy członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie, nie pobierają wynagrodzenia.
*Wybory do Rady Osiedla, które odbyły się dnia 27.06, zostały unieważnione z uwagi na uchybienia w ich przygotowaniu, więcej czytaj: TUTAJ



Paweł Dąbrowski

Zachęcam, zagłosuj

nr 5 na liście kandydatów!