sobota, 27 lutego 2010

Wybierać osoby czy głosować na listy…

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa jest stowarzyszeniem osób zaangażowanych w służbę społeczności lokalnej i propagujących aktywne życie publiczne.

Idea samorządnej Rzeczpospolitej, praktycznie sprawdzana w wielu miastach i gminach naszej Ojczyzny, jest realizowana od maja 1990 roku.

Dzięki konsekwentnemu przeprowadzeniu programu NSZZ „Solidarność” wdrożono reformę administracji, która pozwoliła obywatelom swobodnie wybierać władze gminne, potem powiatowe i wojewódzkie.

Po 20 latach funkcjonowania samorządów w Polsce pojawia się niebezpieczne dla demokracji zawłaszczanie struktur samorządowych przez wielkie partie polityczne, które, dysponując naszymi podatkami, finansują swoją działalność i poprzez stworzony przez siebie system wyborczy wpływają na kształtowanie rad różnych szczebli.

piątek, 26 lutego 2010

179. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Spotykając się na obchodach rocznicowych pragniemy przypominać mieszkańcom o wydarzeniach i miejscach związanych z historią Polski, Warszawy, Pragi. Na terenie dzisiejszego pogranicza dzielnic Pragi Południe i Rembertowa, w lutym 1831 roku rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew wojny polsko rosyjskiej, która toczyła się w następstwie wybuchu powstania listopadowego.

Choć wynik powstania i wojennych zmagań Polaków wobec carskiej Rosji był przesądzony, to jednak bohaterstwo polskich żołnierzy pod Olszynką Grochowską powstrzymało marsz armii rosyjskiej na Warszawę.

Pamiętając o, polskich patriotach, żołnierzach walczących o wolność i późniejszych losach listopadowych powstańców, podtrzymujemy pamięć o naszych dziejach i miejscu na mapie Europy. Należy tę pamięć pielęgnować także i dzisiaj, w wolnej Polsce.

Zapraszamy
 Państwa na uroczystości 28 lutego 2010 r.

Program:

czwartek, 25 lutego 2010

Rafineria w Możejkach na sprzedaż?

Sfinalizowana pod koniec 2006 roku transakcja zakupu rafinerii w Możejkach przez Polski Koncern Naftowy Orlen była największą polską inwestycja zagraniczną. Za 84,36 % akcji zapłacono 2,34 miliarda dolarów. Miała ona nie tylko zapewnić PKN Orlen dodatkowe dochody w przyszłości, zwiększyć jej moce wytwórcze, ale i powstrzymać ekspansje Rosji w europie środkowowschodniej, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Litwie i po części również Polsce.

Maksymalna wydajność Orlen Lietuva, bo taką aktualnie nazwę nosi rafineria w Możejkach, wynosi 10 mln ton ropy rocznie. W posiadaniu rafinerii jest system rurociągów i terminal morski Butinga, który umożliwia sprowadzanie ropy przy pomocy tankowców. Od kilku już lat, po zamknięciu dostaw przez stronę rosyjską, umożliwia on funkcjonowanie litewskiej rafinerii. Oficjalnym powodem przerwania przesyłu surowca był zły stan rurociągów, ale nikt nie ma wątpliwości, że chodzi tu o polityczną grę.

Terminal morski Butinga daje możliwość funkcjonowania, ale nie jest wystarczający i znacznie zwiększa koszty ponoszone przez Orlen. W celu poprawy rentowności polski koncern naftowy stara się o dostęp do terminalu w Kłajpedzie. Na początku chciał go kupić, ale po odmowie przez stronę litewską, przystąpił do rozmów o możliwość kontroli operacyjnej. Tylko w takim przypadku opłacalne jest zainwestowanie w budowę rurociągu łączącego Kłajpedę z Możejkami, bez którego, zdaniem PKN Orlen, nie ma szans na poprawę wydajności.

środa, 24 lutego 2010

Biurokratyczne bariery w Kodeksie pracy- debata

Prezydent
Konfederacji Pracodawców Polskich
Andrzej Malinowski

w ramach
„Czwartków na Brukselskiej”
ma zaszczyt zaprosić Państwa na debatę

„Biurokratyczne bariery w Kodeksie pracy,
czyli co hamuje rozwój przedsiębiorczości w Polsce?”,

która odbędzie się
25 lutego 2010 r., o godzinie 11.00,
w siedzibie KPP, przy ul. Brukselskiej 7, 03-973 Warszawa.


R.S.V.P.
l.plowiecka-sroka@kpp.org.pl, lub tel. (22) 518 87 00 do 23 lutego 2010 r.

* Prosimy o potwierdzenie udziału. Liczba miejsc ograniczona.

PROGRAM

wtorek, 23 lutego 2010

Wybierać osoby czy głosować na listy...

Poniżej zamieszczam artykuł Wybierać osoby czy głosować na listy... który ukazał się w nr 4 gazety „Dobry Znak dla Wołomina”.

poniedziałek, 22 lutego 2010

Czas śpiewu kobiety- Wołomin- 07.03.2010.

Serdecznie zapraszamy na spektakl
na podstawie poezji Marleny Zynger,
który odbędzie się 7 marca 2010 roku o godzinie 17:00 w kinie Kultura w Wołominie.

Organizator:
Wspólnota Samorządowa Powiatu Wołomińskiego
Sponsorzy:
SKOK Wołomin
Praska Giełda Spożywcza
Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

niedziela, 21 lutego 2010

Dyskusje Czwartkowe- Kryzys gospodarczy- 25.02.2010r.

Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego mają przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z cyklu:

Dyskusje Czwartkowe,
które odbędzie się

25 lutego (czwartek) 2010 r., o godzinie 20.15
w Auli Starego BUW-u ( Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego ).

Temat spotkania:

KRYZYS GOSPODARCZY - jego przyczyny przeanalizują:

piątek, 19 lutego 2010

Palenie po kątach.

Sejmowa Komisja Zdrowia pod koniec stycznia skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zwanej ustawą antynikotynową. Nowelizacja zakładająca całkowity zakaz palenia m.in. w restauracjach czy barach już nie po raz pierwszy budzi duże kontrowersje. Dlatego przypuszczano, że komisja na swoim posiedzeniu 21 stycznia 2010 roku wycofa się z tych założeń. Tak się jednak nie stało i nie doszło do złagodzenia przepisów. Poprawka zakładała możliwość wyboru przez właścicieli lokali gastronomicznych, czy można w nich palić czy też nie. Za złagodzeniem przepisów projektu ustawy antynikotynowej było 9 posłów, przeciwko aż 22.

10 lutego w sejmie debatowano nad otrzymanym od komisji zdrowia projektem ustawy. Uzyskał on poparcie, ale… jednocześnie został odesłany do komisji, by ta rozważyła poprawki. Platforma Obywatelska zaproponowała by w lokalach do 100 metrów kwadratowych to właściciele sami decydowali czy wprowadzić zakaz czy nie, a w większych, gdzie są przynajmniej dwa pomieszczenia, jeden był dla niepalących, a drugi dla palących klientów. Za całkowitym zakazem palenia m.in. w restauracjach czy pubach są posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwko są natomiast parlamentarzyści lewicy, którzy chcą rozszerzenia katalogu miejsc, w których można wydzielać miejsca dla osób palących.

środa, 17 lutego 2010

Ankieta- palenie papierosów w miejscach publicznych.

Zapraszam do udziału w ankiecie dotyczącej palenie papierosów w miejscach publicznych. Zebrane wyniki wykorzystam w prezentacji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24 kwietnia. Z góry dziękuję za wypełnienie ankiety. Jest 10 pytań więc dużo czasu nie zajmie:) By przejść do ankiety kliknij na poniższy przycisk.

Wypełnij ankietę!

poniedziałek, 15 lutego 2010

CSR, wizerunek dla zysku?

Umysły członków zarządów największych światowych korporacji zawładnęła swoista moda na CSR. Koncerny prześcigają się w nowatorskich pomysłach na programy charytatywne, edukacyjne czy ekologiczne. Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to dziś hasło – sztandar, zawarte w każdej dopracowanej strategii.

Marketing czy strategia?

Nie jest pomyłką wpisywanie CSR- u w ramy strategii, wręcz przeciwnie. Odpowiedzialność biznesu to przede wszystkim działania wymagające konsekwentnej, wieloletniej realizacji. Błędem jest, niestety dość często popełnianym, zwłaszcza na „młodych” polskich rynkach, przypisywanie tej sfery działalności w miejsce planów marketingowych, w szczególności działań PR-owych, nastawionych na tworzenie pozytywnego wizerunku. Podejście do społecznej odpowiedzialności jako kolejnego instrumentu promocji sprzedaży, prędzej czy później zostanie zidentyfikowane jako fałsz.

Nie bezinteresownie…

CSR musi być zakwalifikowany jako koszt nie kreujący zysku (przynajmniej w krótkim okresie). Filozofia firm, które już wiele lat temu w swojej misji zawarły chęć współpracy z otoczeniem, odnosi się do świadomości członków organizacji, że tworzone przez nią relacje, mogą w dłuższym terminie okazać się kluczowe dla rozwoju. Oczywiście rozwoju w szerszym tego słowa znaczeniu, nie chodzi tu o wyssanie rynku do cna i przejścia na kolejny.

sobota, 13 lutego 2010

XVIII Debata Tischnerowska, Obama i Nowy Ład na Świecie

Serdecznie zapraszam na XVIII Debaty Tischnerowskie, ktora odbędzie się w Warszawie.
OBAMA I NOWY ŁAD NA ŚWIECIE
18 lutego 2010, godz. 18:00
w sali im. A. Mickiewicza, Audytorium Maximum
Uniwersytet Warszawski

środa, 10 lutego 2010

Grochów vs. Praga Południe.

Komentarz do tekstu Adriana Jaworskiego „Spór o nazwę dzielnicy. Grochów czy Praga południe?”.

Sam od urodzenia mieszkam na osiedlu Grochów Południowy, ale musze przyznać, że dla mnie naturalną rzeczą jest, że mieszkam na dzielnicy która nazywa się Praga Południe. Choć faktycznie nazwa dzielnicy nie jest historycznie uzasadniona, ale to nazwa administracyjna która obejmuje również inne osiedla, m.in. Gocław, Saska Kępa, czy Gocławek.

Nie wiem czy jest sens „grzebać” przy podziale administracyjnym Warszawy. Zmiana nazwy dzielnicy, czy podział Pragi Południe na dwie dzielnice, nie jest czymś co można od tak sobie zrobić w tydzień czy dwa. Byłby to proces kosztowny i wprowadzający, moim zdaniem, niepotrzebne zamieszanie. Lepiej chyba jednak przeznaczyć pieniądze na promocje kultury, wydarzeń historycznych, których świadkiem był Grochów i w ten sposób go promować.

poniedziałek, 8 lutego 2010

Multimedialny Konkurs Chopin w XXI wieku

Z przyjemnością pragnę poinformować, iż Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego objęło patronatem Multimedialny Konkurs Chopin w XXI wieku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się informacjami na temat konkursu na
http://www.chopin.warszawa.mazowsze.pl/.

sobota, 6 lutego 2010

Polecam artykuł „Archipelag idzie na dno”.

Polecam ciekawy artykuł z sobotnio- niedzielnego (6-7.02.) wydania Rzeczpospolitej „Archipelag idzie na dno”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego. Opisujący jedno z największych przedsięwzięć inżynieryjnych które nie powiodło się. Artykuł można znaleźć również w wersji elektronicznej TUTAJ.
Fot.: AP

piątek, 5 lutego 2010

Europejska Nagroda dla Młodych Dziennikarzy 2010


Pragnę poinformować, iż moje trzy teksty:

„W kolejce do UE - cz. I”,
„W kolejce do UE cz. II - Integracja Turcji”,
„W kolejce do UE cz. III - Integracja Szwajcarii”.

które ukazały się w zeszłym roku na serwisie mojeopinie.pl i blogu zostały zgłoszone do konkursu Europejska Nagroda dla Młodych Dziennikarzy 2010. Więcej informacji o konkursie na http://www.eujournalist-award.eu/

Korzystając z okazji dziękuję Pani Anne-Sophie de Groer za udzielenie szczegółowych informacji nt. konkursu i pomoc przy rejestracji.

Pozdrawiam
Paweł Dąbrowski

czwartek, 4 lutego 2010

Bloger 2009 roku- zagłosuj!

Proszę o wsparcie głosami w konkursach organizowanych przez portal wiadomości24.pl, na Blogera roku 2009 i Dziennikarza Obywatelskiego. Klikając na nazwy konkursów lub na banery na blogu przejdziecie do strony gdzie można głosować.
Dziękuję bardzo za głosy:)
Pozdrawiam
Paweł Dąbrowski

środa, 3 lutego 2010

Konkurs na logo… Sejmu

Kancelaria Sejmu ogłosiła w poniedziałek konkurs na opracowanie jednolitego znaku graficznego (logo) Sejmu. Dotychczas na materiałach sejmowych wykorzystywano znak przedstawiający budynek Sejmu. Konkurs jest otwarty, a prace można zgłaszać do 31 marca 2010 roku. Na zwycięzcę  czeka 5 tysięcy złotych.
Dokładny regulamin konkursu TUTAJ.

Osobiście nie zamierzam startować w konkursie:) zastanawiam się tylko czy zmiana loga jest potrzebna… Aktualny znak graficzny jest rozpoznawalny i wcale nie jest brzydki. Jedno jest pewne… ogłoszony konkurs sprowokuje „artystów” do tworzenia pięknych prac:)